Koronawiroza: jak się objawia, jak ją leczyć?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Niemal na każdym kroku na naszego czworonoga czyhają niebezpieczeństwa w postaci licznych chorób. Nie możemy dać się zwariować, jednak warto wiedzieć, co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy u naszych psów niepokojące objawy. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kolejną groźną chorobą. Co to jest koronawiroza, jak ją leczyć? Przeczytacie o tym poniżej.

Koronawiroza psów jest podobna do tej dotykającej koty. Co ciekawe, może dojść do zakażenia międzygatunkowego. Często dochodzi również do zakażeń mieszanych z parwowirozą. W przypadku koronawirozy również szczególnie narażone są młode psy, w wieku kilku tygodni, ale chorują również starsze osobniki. To choroba o wysokiej zaraźliwości, objawia się zapaleniem jelit i żołądka. Jest dosyć łagodna i nie stanowi zagrożenia dla życia psa.

Objawy

W przypadku psów dorosłych, koronawiroza często przebiega w sposób bezobjawowy. Jeśli chorują osobniki młode, najczęściej tracą one apetyt, stają się smutne i osowiałe, może wystąpić m. in. biegunka, a w jej konsekwencji odwodnienie. Częstym objawem jest również gorączka.

Choroba trwa krótko - od kilku dni do maksymalnie 2-3 tygodni, a zwierzęta bardzo szybko powracają do zdrowia i są w pełni sił. Jeśli chodzi o śmiertelność, jest ona bardzo niska: dotyczy przede wszystkim psów żyjących w stresie lub takich, u których wystąpiła infekcja połączona. Jeśli na koronawirozę zachoruje suka ciężarna, choroba może spowodować u niej poronienie.

Jak leczyć?

W walce z koronawirozą najważniejsze jest nawadnianie organizmu. Lekarz weterynarii może zdecydować o podaniu antybiotyków i środków przeciwwymiotnych. Ważna jest również lekkostrawna dieta, jednak wszystkie decyzje powinien podjąć specjalista.

Jak zapobiegać?

Podobnie jak w przypadku parwowirozy, kluczowe w zapobieganiu jest szczepienie. Jest to konieczne w przypadku zwierząt młodych, kilkumiesięcznych. Szczepienie odbywa się po 3. miesiącu życia i jest powtarzane rokrocznie.