Kilka wskazówek, jak oduczyć psa spania na łóżku

06-09-2023 - Autor: As-Pol
Spanie w jednym łóżku z pupilem ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi chwalą sobie fakt, że dzielenie z psem prywatnej przestrzeni owocuje budowaniem więzi ze zwierzęciem. Przeciwnicy natomiast podają nieco bardziej praktyczne argumenty: donośne psie chrapanie; obecność brudu, śliny i sierści, mało miejsca w łóżku, ryzyko pogryzienia czy przeżucia pościeli, niewielką intymność. Nie sposób rozstrzygnąć sporu w tym momencie – to indywidualna sprawa każdego właściciela. Weźmy jednak pod uwagę kilka rad dla tych osób, które chcą oduczyć psa spania na łóżku.

Bo z góry widać lepiej – o potrzebie psiego bezpieczeństwa

Nikogo nie powinno dziwić, że pies za miejsce swojego odpoczynku czy snu wybiera właśnie łóżko. Mebel ten bywa zazwyczaj położony sporo wyżej od pozostałych elementów wyposażenia, a wdrapywanie się na niego związane jest z naturalnymi instynktami. W przeszłości możliwość obserwowania otoczenia z „punktu widokowego” (np. wzniesienia) zapewniało zwierzętom poczucie bezpieczeństwa.

Spanie psa w łóżku objawem dominacji?

W teorii dominacji - kiedyś niezwykle popularnej, teraz krytykowanej i uważanej za przestarzałą – spanie w miejscach przynależnych człowiekowi (typu kanapa czy łóżko) jest oceniane jako negatywne zjawisko. Podporządkowywanie sobie ludzkiego terytorium ma utwierdzać psa w przeświadczeniu, że jest przewodnikiem stada, a nawet posiada specjalne prawa.

Ważny element: własne posłanie

Rozwiązaniem może okazać się stworzenie alternatywy w postaci wygodnego, komfortowego, miękkiego miejsca, do którego pies z przyjemnością udawałby się na spoczynek. Ważne jest, aby posłanie było ustawione w jednym, stałym miejscu. Na początku odzwyczajania psa od wypoczywania na łóżku warto przestrzegać jednej zasady: powinna być to przestrzeń, w której pupil widzi, słyszy, a nawet czuje właściciela. Podczas procesu odzwyczajania od leżenia na łóżku pomoże dodanie do niego nowego elementu – kilku poduszek, nieużywanej dotąd pościeli – co stanowić będzie dla psa znak, że coś się zmieniło i od tej pory obowiązują inne reguły.

Skuteczność komendy „zejdź”

Aby ograniczyć przebywanie psa na łóżku można wykorzystać także komendę "zejdź", co skutkuje opuszczeniem ludzkiego miejsca odpoczynku i wysłaniem pupila na jego posłanie. Gwarantem sukcesu jest w tym przypadku zachowanie żelaznej konsekwencji i powtarzalność. Dawanie smakołyków za przedłużający się czas pozostawania w legowisku, pochwały i pieszczoty są sposobem na pozytywne wzmocnienie. Budowanie wokół wzorcowego zachowania dobrej atmosfery przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty niż stosowanie kar.