Karmienie szczeniaczków

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Poniżej trzeciego tygodnia życia, jedynym pokarmem dla szczeniaka jest mleko matki. Gdy z jakiegoś powodu go nie starcza – czy to z braku laktacji czy śmierci suki, niezbędny jest jego substytut.

Szczenięta psów, podobnie jak ludzkie noworodki, potrzebują matczynego mleka dla wykształcenia silnego układu odpornościowego. W „siarze” zawarte są immunoglobiny G czyli najskuteczniejsze przeciwciała chroniące młodziutki organizm przed infekcjami.

Czym zastąpić mleko matki szczeniaka?

Istnieją dwa rodzaje substytutów mleka suki: mleko dla szczeniąt oraz przygotowana w domowych warunkach mieszanka. Mleko dla szczeniąt to pełnowartościowy, zbilansowany w potrzebne do prawidłowego rozwoju pokarm. Składa się w dużej mierze z białka, mleka oraz tłuszczy. Ma w sobie witaminy A, D, E oraz pierwiastki śladowe – miedź, potas, selen i cynk. Istotna jest także obecność wapnia i fosforu. Strawność mleka komercyjnego wynosi 95%. Na rynku mamy szeroki wybór tego typu produktów, różnią się one składem, więc warto przyjrzeć się składowi, by wybrać najbogatsze w mikroelementy.

Drugim typem preparatu zastępującego mleko zastępcze to przygotowana w domowych warunkach mieszanka. Składa się z koziego lub krowiego mleka, wzbogaconego żółtkiem jaja kurzego, wysokiej jakości oleju roślinnego, suplementu witaminowego, twarogu i węglowodanu wapnia.

Szczeniaczka karmimy używając specjalnej buteleczki, zakupionej wcześniej w sklepie zoologicznym. Pozwoli to młodemu pieskowi na zachowanie naturalnego odruchu ssania. Lepiej unikać karmienia pieska strzykawką ponieważ uniemożliwia ona samodzielne dozowanie pokarmu, co sprzyja niebezpiecznemu zachłyśnięciu, tym bardziej, że odruch kasłania pojawia się u pieska dopiero w drugim tygodniu życia. Temperatura podawanego posiłku powinna wynosić około 36 stopni Celsjusza.