Karmienie suki szczennej [infografika]

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Ciąża to wyjątkowy czas, należy zatem zadbać, by psu w tym okresie niczego nie brakowało. O tym, jak karmić czworonoga podczas ciąży i na co zwracać uwagę podczas karmienia suki szczennej, opowiemy w dzisiejszym artykule.

Ciąża u suki trwa o wiele krócej niż u człowieka. Długość ciąży u psów, licząc od pierwszego krycia, waha się od 59 do 72 dni. Taka duża rozbieżność jest spowodowana specyfiką cyklu płciowego u suk. Przyjmuje się, że ciąża trwa przeważnie 63 dni, czyli około 2 miesiące.

Żywienie podczas ważnych 9 tygodni

Biorąc pod uwagę sposób żywienia, okres ciąży można podzielić na dwie części:

  • od momentu krycia aż do 5 tygodnia ciąży, kiedy to nie powinno się zwiększać ilości podawanej karmy;
  • od początku 5 tygodnia ciąży do porodu, kiedy występują zwiększone potrzeby żywieniowe suki, zarówno pod względem ilości jak i jakości podawania karmy.

Najważniejsze informacje dotyczące całości ciąży – z podziałem na dwa istotne okresy – prezentuje poniższa infografika:

Od momentu krycia do 5. tygodnia ciąży

Największym błędem popełnianym przez właściciela suki szczennej jest podawanie jej za dużych porcji pożywienia. Takie działanie prowadzi do nadwagi, która w początkowej fazie ciąży jest wyjątkowo szkodliwa. Suki z nadwagą mają znacznie dłuższy i cięższy poród od tych, które mają prawidłową wagę. Poza tym, dodatkowe kilogramy obciążają stawy i negatywnie wpływają na samopoczucie psa.

W pierwszym okresie zmiany w diecie nie są wymagane. Do początku piątego tygodnia ciąży suka powinna pozostać przy formie bytowej, czyli tej, którą spożywała przed zajściem w ciążę. Nie należy zmieniać pokarmu ani zwiększać jego ilości. Jeśli dotychczas była odpowiednio karmiona, takie porcje będą wystarczające w pierwszym etapie ciąży.

W kontekście żywienia piąty tydzień jest wyjątkowy. Następuje wówczas gwałtowny wzrost płodów i należy wprowadzić widoczne zmiany w diecie suki szczennej. Jej potrzeby żywieniowe wzrastają w tym okresie o 10% tygodniowo, jednak ważne jest, by zwiększyć nie tylko ilość podawanego pożywienia, ale dodatkowo zadbać również o jego jakość. Ważne jest bogactwo w mikro- i makroelementy oraz białko.

Od 5. tygodnia ciąży do porodu

W drugiej połowie ciąży, kiedy macica gwałtownie się powiększa, porcje powinny być mniejsze, ale podawane częściej. Pamiętajmy, że masa ciała suki w dniu porodu powinna wynosić 120% masy z dnia krycia. Warto ważyć ją kilka razy w tygodniu, by mieć to stale pod kontrolą.

Suplementacja

W trosce o zdrowie suki szczennej i jej płodów, należy pamiętać o podawaniu jej mikro- i makroelementów, wapnia, potasu, cynku i żelaza, jednak zarówno ich niedobór jak i nadmiar negatywnie wpłynie na zdrowie psiaków. Suplementacja, aby była skuteczna i miała pozytywne skutki, musi być skonsultowana z lekarzem weterynarii.