Karmienie psa w starszym wieku

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Spowolniona motoryka przewodu pokarmowego, zmniejszenie wchłaniania jelitowego, spadek wydzielania śliny i soku żołądkowego, problemy ze stawami, brak apetytu, obniżone tempo metabolizmu, konieczność zmniejszenia ilości ruchu na spacerze, częstsza potrzeba odpoczynku – to tylko niektóre zmiany, które zachodzą w organizmie i w życiu psa seniora, a które przy kontynuacja dotychczasowej diety mogą prowadzić do przybierania naszego pupila na wadze, a w konsekwencji również prowadzić do niewydolności sercowej, problemów ze stawami, zaburzeń krążenia i cukrzycy.

Jak więc karmić by pies pozostał zdrowy, a waga się nie zwiększała?

Należy pamiętać, iż u psów geriatrycznych zapotrzebowanie energetyczne znaczenie maleje, dlatego ważne jest by dzienną porcję pokarmu odpowiednio zmniejszyć, co wpłynie korzystnie na psią wagę. Przyjmuje się, iż dzienna ilość energii, którą dostarczamy naszego seniorowi, powinna być o 20% mniejsza niż w przypadku dorosłych psów. Ponadto dzienna dawka pokarmu powinna być podzielona na kilka mniejszych posiłków. Mogą to być dwa mniejsze posiłki w ciągu dnia, choć może być też ich więcej. Wszystko zależy od indywidualnych cech naszego pupila i jego apetytu. Dieta przeznaczona dla psiego seniora powinna być pozbawiona trudno strawnych składników, ze względu na uboższe wydzielanie soku żołądkowego i wolniejszą pracę jelit i żołądka. Ponadto wraz z wiekiem naszego psa pogarsza się stan jego uzębienia – zęby są słabsze, narażone na osadzanie się kamienia nazębnego, choroby zębów i choroby dziąseł – co może utrudniać gryzienie twardych kości. Ułatwieniem są wówczas mieszanki zawierające mięso wraz ze zmielonymi kośćmi, które pies z łatwością zje i strawi. Nie można zapomnieć również o podawaniu odpowiedniej ilości kwasów omega -3 i omega -6, gdyż zapewniają one prawidłową pracę nerek i układu wydalniczego, ale również poprawiają kondycję układu odpornościowego, wpływają korzystnie na stan sierści i skóry naszego pupila. Wraz z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie psów na białko, dlatego tak ważne jest by podawać im odpowiednią ilość wysokiej jakości, łatwiej przyswajalnego białka, które znajduje się w drobiu i w rybach.

Najważniejszą jednak zasadą o której musi pamiętać każdy właściciel psa, to zapewnić mu spokój i ciszę w trakcie posiłku, ale również po nim.