Czy wiedzieliście, że na depresje cierpią nie tylko ludzie ale także zwierzęta? Przedstawiamy przepis na to, jak rozpoznać ten stan i pomóc swojemu pupilowi.
Typowe objawy depresji są podobne jak u ludzi, zdziwieni?
Można do nich zaliczyć spadek nastroju i aktywności, objawiający się:
Co jest powodem?
Niesamowite, ile analogi możemy znaleźć pomiędzy psim a ludzkim zachowaniem. Jednym z najczęstszych powodów depresji są znaczące zmiany w psim życiu tudzież otoczeniu. Może to być zarówno strata bliskiej osoby jak i przeprowadzka w nowe, obce miejsce. Zdarza się również, że pojawienie się w rodzinie małego dziecka lub nowego zwierzaka, a co za tym idzie przeniesienie uwagi i miłości na innego osobnika może być przyczynkiem zazdrości i smutku. Także zmiany pór roku dotykają naszych czworonożnych kumpli tak bardzo jak nas samych. Zmiany ciśnienia powietrza, ilości światła dziennego to coś, co wytrąca psy z wewnętrznej równowagi
Jak przeciwdziałać?
O ile jesteś w stanie przewidzieć wydarzenie, które może wpłynąć na psychiczną równowagę Twojego pupila, w miarę możliwości spróbuj zminimalizować skutki „szoku”, wprowadzając zmiany stopniowo: przygotuj czworonoga na pojawienie się nowego członka rodziny, okazuj mu zdrową uwagę: zabieraj na długie spacery (pies wybiegany to pies szczęśliwy). Natomiast należy pamiętać o unikaniu gestów, które nagradzają zachowania depresyjne, a więc okazywanie czułości przez litowanie się i nadmiar uwagi.