Jak zadbać o starzejącego się psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Czy wiesz, że psy starzeją się 7 razy szybciej niż ludzie? Właśnie z tego powodu należy mu się uważna opieka oraz masa miłości. Jak postępować ze starzejącym się psem aby zapewnić mu spokojną, radosną starość? Oto kilka rad.

Okres starzenia zaczyna się u psów w różnym czasie, jednakże najczęściej zależy to od wielkości i przeszłości pupila. Do czynników należy to czy chorował, czy miał jakiekolwiek wypadki i urazy oraz jak wyglądała jego dieta. Okres starzenia psów konkretnych ras, można określić w przybliżeniu ze względu na podobną pule genową. Natomiast małe kundelki żyją zazwyczaj 15-20 lat, czyli dłużej od psów dużych i o czystej krwi, które przeżywają 10-15 lat.

Ważne jest aby rozpoznać objawy wchodzenia w okres starzenia, ponieważ właśnie wtedy należy rozpocząć cynk regularnych wizyt u weterynarza. Pierwszym sygnałem są zazwyczaj zmiany w zachowaniu. Nasz pupil staje się wyraźnie wolniejszy, więcej śpi i inaczej przebiegają jego gwałtowne zdarzenia rozgrywające się wokół niego. Takie zmiany w zachowaniu wynikają między innymi z kłopotów ze stawami, mięśniami i mniejszą wydolnością układu krążenia. Pogarsza się również wzrok i słuch. Po zauważeniu tych sygnałów, pierwsza wizyta u weterynarza powinna polegać na pełnej diagnostyce psa. Bardzo dobrze jest poprosić o osłuchanie klatki piersiowej i serca oraz badań oczu, przeglądu uszu, sprawdzenia gruczołu prostaty, a także stanu kości i stawów. Morfologia i biochemia krwi, oraz badania moczu są również istotne. Dzięki nim, można wyśledzić wszystkie zmiany chorobowe w organizmie psa i zapobiec nim, na tyle szybko aby przedłużyć podopiecznemu życie.

Ważna jest również profilaktyka: odrobaczanie i odpchlenie, a także coroczna szczepionka przeciw wściekliźnie oraz nosówce. Stan zębów psa jest również bardzo ważny, ponieważ z jamy ustnej do krwiobiegu przenosi się duża liczba bakterii.

Nasi podopieczni, kiedy zaczynają się starzeć potrzebują zmiany diety, a to ze względu na zmniejszoną ilość ruchu – doskonale sprawdza się mięso z kurczaka tudzież indyka z warzywami.

Jeśli opieka nad starzejącym się pupilem jest rozważna, ma on szanse dożyć późnych lat starości a to wszystko z uśmiechem na pysku. Warto się postarać.