Jak wybrać zabawkę dla psa?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Masz psa i dostrzegasz, że doskwiera mu nuda? Chciałbyś kupić mu zabawkę, ale te, które dałeś mu dotychczas go nie zainteresowały? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze zabawki, tak aby Twój pupil był zadowolony i przednio się bawił.

Wybór zależy przede wszystkim od wieku i usposobienia Twojego czworonoga. Jeśli jest leniwy, nie zainteresujesz go gadżetem, który wymaga wiele ruchu. Działa to też w drugą stronę - coś, co wymaga pozycji statycznej nie skradnie serca psa, którego rozpiera energia. Dokonanie właściwego wyboru jest kluczem dla szczęścia Twojego psiaka.

Jeśli masz szczeniaczka, jako pierwszą zabawkę wybierz dla niego gryzaki. Nie tylko zaciekawią go i pochłoną na długie godziny, ale przy okazji będą pozytywnie wpływać na higienę jego jamy ustnej i kondycję uzębienia. Szczeniaczki lubią gryźć, a kiedy rosną im zęby, dokucza im przy tym swędzenie, dla którego zbawieniem jest porządny gryzak.

Kiedy piesek podrośnie, kryterium wyboru zabawki zmienia się. Najważniejsze jest obserwowanie zachowań i usposobienia. Jeśli posiadasz psa o nieustępliwym charakterze, który lubi dominować i jest zawzięty, wybierz zabawkę, która nauczy go uległości. Doskonale sprawdzi się np. ringo, którym będziesz bawić się razem z nim. Zabawy tego typu wzmocnią więź pomiędzy zwierzęciem a jego właścicielem i uświadomią psa, jaka panuje między Wami hierarchia.

Dla psów spokojnych, które nie działają gwałtownie i są ostojami spokoju najlepiej sprawdzi się pluszak. Miła, miękka zabawka pozwoli im się odprężyć. Usposobienie takich psów nie wymaga skomplikowanych zabawek. Najważniejsza jest dla nich harmonia i bezpieczeństwo.

W przypadku psów szalonych, tryskających energią i bardzo aktywnych polecamy zabawki z elementem dźwiękowym. Kiedy będą próbowały go uciszyć, wyładują się a przy okazji nigdy nie znudzą. Najlepiej, jeśli gadżet ma bujny kształt. Rynek akcesoriów dla zwierząt oferuje szeroki wybór, który zadowoli najbardziej wybrednego zwierzaka.

Psom agresywnym dedykujemy zabawki, które służą do gryzienia. Podczas harców wyładują negatywne emocje, co przełoży się na ich zachowanie.