Jak uchronić psa przed stresem na Sylwestra

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Już wkrótce Sylwester i co za tym idzie zabawa do białego rana, śpiewy, alkohol i... no właśnie fajerwerki. Dla psa to czas ekstremalnego stresu. Każdy właściciel czworonoga zadaje sobie co roku pytanie jak to zrobić żeby nasz pupil jakoś to przeżył bez większej traumy. Poniżej proponujemy kilka prostych rozwiązań ad hoc, jak to zrobić żeby nasz pies był spokojny, a my razem z nim, że mu się nic złego nie dzieje.

 • Warto porozmawiać z sąsiadami żeby może w tym roku ograniczyli się do szampana i zimnych ogni.  lub zwyczajnie dowiedzieć się czy będą koło nas jakieś domowe lub oficjalne pokazy pirotechniczne. To da nam wiedzę na co mamy przygotować naszego psa i siebie.
 • Można też wybrać wyjazd z psem w ciche miejsce gdzie wiemy, że nie ma fajerwerków i tam sobie wraz ze znajomymi i rodziną zrobić sylwestra.
 • Kolejnym dobrym pomysłem jest hotel dla zwierząt. Są już hotele, które są zabezpieczone przed dźwiękiem z zewnątrz, a profesjonalna obsługa tam, zapewni psu komfortowe 24 godziny bez stresu i dobrym karmieniem.
 • Jeśli jednak nie ufamy hotelom dla zwierząt albo nas nie stać lub wolimy z jakiś względów mieć psa przy sobie pamiętajmy o kilku prostych zasadach:
  1. Zanim jeszcze zaczną strzelać wyjdźmy z psem na maksymalnie długo żeby się załatwił, wybiegał i zmęczył. Wtedy nie będzie miał potrzeby wyjść wieczorem, kiedy już pierwsi imprezowicze zaczynają próbować swój tegoroczny arsenał. To uchroni go przed stresem i urazami od petard i fajerwerków rzucanych zazwyczaj gdzie popadnie byle dalej od siebie.
  2. Psa po takim spacerze lekko karmimy i lekko poimy inaczej cały spacer jest bez sensu bo zwierzak ma za chwile pełen pęcherz i chce znowu na zewnątrz, akurat kiedy strzelają. I albo to albo zabrudzony dom/mieszkanie.
  3. Jeśli pies się boi nie tulimy go!!! To tylko nakręca u zwierzaka jeszcze bardziej reakcje lękowe. Kiedy człowiek się stresuje ciało reaguje mikro wibracjami pies je wyczuje. My się stresujemy bo pies się stresuje- pies się stresuje- bo my się stresujemy itd. Lepiej posiedzieć obok psa w miejscu, które sam sobie upatrzy, jako najlepsze na ten czas lub zawczasu zaprowadzić go w takie miejsce gdzie będzie mu najlepiej np. łazienka bez okien, ślepa kuchnia lub inne pomieszczenie, które w całym mieszkaniu jest najlepiej wyizolowane od dźwięku. Psa można też, zamiast tulić, pogłaskać to upewni go o naszej obecności i uspokoi, bez przekazywania wibracji stresowych, które najmocniejsze są w okolicach tułowia.
  4. Jeśli w pomieszczeniu wybranym przez nas na sylwestra nie słychać co jest na zewnątrz, to nie trzeba go uspokajać. Pobawmy się więc z psem lub zajmijmy go w inny sposób- zabawka lub gryzak są dobrym pomysłem. To zajmie go do końca strzelania.

Dobrze zaaranżowany czas pozwoli nam spędzić Sylwestra, miło i bez problemu. Cała zabawa z fajerwerkami kończy się tuż przed pierwszą. W końcu nawet najwytrwalsi imprezowicze i piromani też nie wytrzymają długo na zimnie. Fajerwerki nawet u dobrze zaopatrzonych starczają maksymalnie na 15-20min. Potem jest już cicho i po 1szej nad ranem można spokojnie wyprowadzić psa na spacer i wrócić do normalnego trybu życia.
Udanego Sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku dla was drodzy czytelnicy i dla waszych psiaków!