Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Czy Twój psiak stwarza problemy podczas wsiadania do samochodu? Szarpie się i wyskakuje, a kiedy udaje Ci się go już przekonać do pozostania w nim, podczas jazdy ma mdłości i wymioty? To częsta przypadłość. Pozostaje pytanie, co zrobić aby nasz pupil polubił podróże? Jak go przyzwyczaić? W okresie wakacyjnym, ten aspekt współżycia z czworonogiem ma niebagatelną funkcję, dlatego w dzisiejszym artykule odpowiadamy na te pytania.

Bądź gotowy, że u niewytresowanego psa, jazda środkami lokomocji może być bardzo stresująca: mocne ślinienie, drżenie całego ciała czy szczekanie połączone z wyciem, to całkowicie normalne objawy, kiedy piesek nie jest przyzwyczajony. Dlatego też, socjalizację i przyzwyczajanie go do podróży warto rozpocząć już wieku szczenięcym.

1. Przyzwyczajanie psa do jazdy nie może przebiegać inwazyjnie. Naukę należy rozpocząć stopniowo i krok po kroku przyzwyczajać psa do nowego miejsca i sposobu przemieszczania się. Na samym początku ważne jest aby nie zrazić naszego pupila do samego widoku samochodu, jeśli nie będzie uciekał, można rozpocząć socjalizację.

2. Dajmy mu swobodę podczas zapoznania się z samochodem. Pies powinien mieć czas, aby móc go spokojnie obwąchać i upewnić się, że mu nie zagraża. Kiedy już do niego wskoczy, opiekun powinien go od razu nagrodzić smakołykiem. Kolejnym etapem jest akceptacja warkotu i dźwięków silnika. Dobrze jest odpalić samochód przed wskoczeniem psa do niego, aby nie zniechęcił go nagły hałas.

3. Krótkie przejażdżki pozwolą ocenić zachowanie psa. Kiedy zwierzak przyzwyczaił się do atmosfery i zapachu, który panuje wewnątrz samochodu, rozpoczynamy przejażdżkę! Na początku, nie powinny one trwać dłużej niż 15-20 minut. Powtarzajmy je kilka dni pod rząd, stopniowo wydłużając czas. Po wszystkim i każdorazowo, nagradzajmy i chwalmy psa za swoją odwagę i męstwo! J

4. Ulokujmy bezpiecznie pupila na siedzeniu. Duże psy można wozić w bagażniku, oczywiście pod warunkiem, że jest z góry otwarty, dzięki temu mają więcej miejsca i wygodną stabilność. Mniejsze rasy można wozić na tylnim siedzeniu, w transporterze dla zwierząt lub szelkach. Zabierajmy w przejażdżki ulubioną zabawkę czy „amulet” psiaka, będzie się czuł bezpieczniej!

5. Żaden pies nie lubi agresywnego stylu jazdy. Opiekunowie psów powinni unikać szarżowania, nagłych hamowań czy szybkiego wchodzenia w zakręty – takie zachowania na pewno zestresują pupila i pogorszą jego chorobę lokomocyjną.

 

Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby uczynić jazdę samochodem czymś przyjemnym dla naszego psiaka, bo jeśli nauczy się bezproblemowego podróżowania, każdy wypad będzie dla Was świetną przygodą! Życzymy powodzenia!