Jak pomóc bezpańskiemu psu

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Niestety nie każdy psiak ma to szczęście żeby mieć kochających właścicieli i przytulny, zawsze ciepły dom z miską pełną mięsa.

Wiele osób nie wie, co robić w sytuacji, gdy napotkamy na bezpańskie zwierzę. Mało, kto zdaje sobie również sprawę z tego, że spoczywa na nas wówczas obowiązek powiadomienia o tym fakcie odpowiednich służb – policji, straży miejskiej lub najbliższego schroniska dla zwierząt. To gmina ma obowiązek zapewnić opiekę nad bezpańskimi zwierzętami, oraz zapewnić bezpieczeństwo ludziom, czyli między innymi wyłapywać z ulic bezpańskie zwierzęta, które mogą być nosicielami wścieklizny.

Nie każdy biegający samotnie po mieście pies jest psem bezpańskim. Część z nich to czworonogi, które maja swoich właścicieli, ale się po prostu zgubiły np. na spacerze i nie mogą teraz wrócić do swojego właściciela. Takie psy najczęściej możemy łatwo rozpoznać po obroży, wisiorku z imieniem i numerem telefonu do właściciela oraz ogólnym zadbaniu. Należy jednak pamiętać, aby w każdym przypadku napotkania bezpańskiego zwierzęcia podchodzić do niego z rezerwą oraz zawsze zakładać ze może być czymś zarażone. Zastosowanie się d tej jednej prostej reguły pozwoli uniknąć stresujących sytuacji a nawet zagrożenia naszego własnego zdrowia i życia.

W przypadku, gdy natkniemy na dziwnie zachowującego się psa, przejawiającego objawy agresji powinniśmy jak najszybciej oddalić się na bezpieczną odległość tak, aby być poza zasięgiem w przypadku ewentualnego ataku. W przypadku, gdy dojdzie do pogryzienia przez zwierze, co, do którego mamy podejrzenia ze może być nosicielem wścieklizny, wówczas należy pozwolić, aby przez chwile krew wypływała z rany, przemyć ranę, zdezynfekować, nałożyć opatrunek oraz bezwzględnie zgłosić się do lekarza. W przypadku stwierdzenia zakażenia wścieklizną jedynym sposobem na uratowanie życia jest jak najwcześniejsze podanie szczepionki, w niektórych przypadkach konieczne będzie również podanie immunoglobuliny.

Podejmując interwencję w sprawie bezdomnego czworonoga powinniśmy przede wszystkim nie zapominać o naszym własnym bezpieczeństwie. Nie powinniśmy się natomiast bać samego zgłaszania sprawy bezpańskiego zwierzęcia do odpowiednich służb. Na nas ciąży jedynie obowiązek zgłoszenia bezpańskiego psa, nie zaś brania go pod opiekę. To drugie jej już obowiązkiem gminy.