Jak pielęgnować sukę po sterylizacji?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Większości właścicieli psów płci żeńskiej na samą myśl o sterylizacji stają włosy na głowie. O tym, jak wygląda sam zabieg pisaliśmy tutaj. W dzisiejszym tekście chcielibyśmy skupić się na pielęgnacji, która następuje po nim. Pokażemy Wam, co trzeba mieć i na co warto być przygotowanym, kiedy odbierzecie suczkę po sterylizacji.

Najważniejsze jest słuchanie zaleceń lekarza i wprowadzanie ich wszystkich w życie. Jeśli obawiasz się, że nie zapamiętasz wszystkiego, rób notatki. Będą one pomocne po powrocie do domu, dzięki liście właściciel będzie czuł się pewniej, a zwierzakowi na pewno niczego nie będzie brakować.

Aby rany pooperacyjne goiły się w odpowiedni sposób, konieczne jest zaopatrzenie się w specjalne ubranko, które będzie pełniło funkcję ochronną i uchroni psa przed stresem w postaci dodatkowych wizyt u lekarza.

Bardzo ważny jest moment powrotu do domu. Po wybudzeniu suczka może być zdenerwowana i zdezorientowana. Bardzo ważne jest zapewnienie jej poczucia komfortu i bezpieczeństwa w ustronnym miejscu w domu. Większość zwierząt jest w tej sytuacji ospała i otępiona, jednak nieliczne osobniki reagują żywiołowo, chodząc bez celu. Obserwuj swojego psa i na bieżąco monitoruj jego zachowanie.

W zdecydowanej większość przypadków podawanie jedzenia w dniu zabiegu jest zabronione. Podawać wodę można po co najmniej kilku godzinach od zakończenia sterylizacji, jednak fakt ten musi być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Ścisłe trzymanie się zaleceń jest wręcz konieczne.

Warto wspomnieć o tym, że suczki, które zostały poddane sterylizacji, bardzo często wymiotują. To zupełnie normalne nawet kilkadziesiąt godzin po zabiegu i nie stanowi to sygnału do niepokoju.

Kluczowe wydaje się być obserwowanie rany pooperacyjnej. Ochronne ubranko wspiera jej prawidłowe gojenie, jednak jej stan powinien być pod stałą kontrolą właściciela. Jeśli z rany wydostaje się jakaś wydzielina lub obrzęk jest bardzo duży i nie ustępuje, konieczna jest konsultacja ze specjalistą i w takich przypadkach nie należy zwlekać z reakcją.

Nie należy również zapominać o wizytach kontrolnych. Z reguły pierwsza z nich ma miejsce już następnego dnia po zabiegu. Ściąganie szwów następuje około 10. dnia po zabiegu.