Jak ochronić psa przed kleszczami – część IV

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Na koniec omawiania tematu kleszczy w odniesieniu do naszych czworonożnych przyjaciół wypada poruszyć kwestię profilaktyki. Jak wiadomo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, nie inaczej jest w przypadku ochrony naszych psów przed atakami podstępnych pajęczaków.

Sklepy zoologiczne oferują szeroki asortyment preparatów do ochrony psa przed kleszczami. Nie zamierzamy proponować tutaj żadnego preparatu konkretnych marek, omówimy jedynie dwa najpopularniejsze rodzaje ochrony prze kleszczami – preparaty do opryskiwania oraz obroże antykleszczowe.

Obroże antyk leszczowe to z pewnością najwygodniejszy w użyciu sposób na zabezpieczenie naszego pupila przed inwazją kleszczy. Główną zaletą obroży jest to, że po prostu ją zapinamy na szyi naszego psa a następnie możemy o niej zapomnieć do końca sezonu. Środek chemiczny z obroży stopniowo przechodzi na skórę psa, należy wiec pamiętać o tym, że nie wystarczy założyć obrożę przeciwkleszczową przed samym spacerem, ponieważ nie przyniesie to żadnego rezultatu. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, będąc nieświadomymi zagrożenia dla naszego psa. Z reguły osoby, które założyły obrożę nawet przed samym spacerem, nie przeglądają potem skóry swojego pupila wychodząc z założenia, że przecież pies jest chroniony przez obrożę, co niestety nie jest prawdą. Aby zapewnić doraźną ochronę należy skorzystać dostępnych w każdym sklepie zoologicznym kropli odstraszających owady. Mają one niższą skuteczność niż obroże czy środki aplikowane przez weterynarza, jednak ich zaleta jest to ze możemy je zastosować samodzielnie, w dowolnym momencie.

Oprócz wspomnianych wyżej sposobów istnieją tabletki oraz mocne krople aplikowane przez weterynarza. Jedno skropienie psa kroplami przeciwkleszczowymi w okolicy karku zapewnia miesięczną ochronę. Preparat jest skuteczny, jedyną uciążliwością jest konieczność comiesięcznej wizyty u weterynarza. Koszt jednego zakropienia to około trzydziestu złotych, natomiast tabletki wystarczające na trochę ponad kwartał to koszt stu dwudziestu złotych. Jak widać koszta obu metod są, więc porównywalne.

Mamy nadzieję, że w tym cyklu artykułów wyczerpująco omówiliśmy tematykę ochrony psa przed kleszczami oraz postępowania w razie ewentualnego ataku kleszcza na naszego pupila. Pa Nie zapominajmy oczywiście również o własnym bezpieczeństwie, kleszcze atakują nie tylko psy, ale także ludzi. W razie jakichkolwiek wątpliwości, lub gdybyśmy po prostu nie, czyli się pewnie usuwając kleszcza samodzielnie, najlepszym wyjściem będzie kontakt z lekarzem weterynarii.