Jak ochronić psa przed kleszczami – część III

06-09-2023 - Autor: As-Pol

W przypadku, gdy znajdziemy kleszcza na skórze naszego pupila musimy go niezwłocznie usunąć, aby nie dać kleszczowi czasu na zainfekowanie organizmu naszego psa. Mamy wówczas do wyboru dwa wyjścia – udać się do weterynarza lub usuwać kleszcza samodzielnie.

Jesteśmy zdecydowanie zwolennikami oddania problemu w ręce profesjonalisty gdyż sami możemy przez naszą niewiedzą, a także podenerwowanie całą sytuacją, narobić dużo nieodwracalnych szkód, do czego by nie doszło gdyby naszym pupilem zajął się profesjonalista. Jedyny pozytywny aspekt samodzielnego usuwania pajęczaka ze skóry naszego pupila to fakt ż pies nas zna i na pewno będzie się mniej stresował podczas usuwania kleszcza, gdy to my będziemy wykonywali tą czynność, niż gdy usunięcia będzie dokonywała obca osoba. Każdorazowo zalecamy kontakt z weterynarzem, chyba, że przeszliśmy odpowiednie przeszkolenie pod okiem weterynarza lub hodowcy psów. Oczywiście zdarzają się również sytuacje, gdy nie mamy możliwości szybkiego kontaktu z weterynarzem, np. podczas długich wycieczek i wypadów pod namioty. Wybierając się na tego rodzaju wypoczynek powinniśmy bezwzględnie mieć ze sobą zestaw do usuwania kleszczy.

Zasadniczo każdy zestaw do usuwania kleszczy to szczypce lub pęseta służące do podważenia kleszcza i wysunięcia go ze skóry. Dostępne są nawet szczypce w formie karty wkładanej do portfela, co umożliwia mieć to urządzenie przy sobie w każdej awaryjnej sytuacji. Użycie polega na wsunięciu rozwidlenia pęsety pod kleszcza i delikatne podważenie całego pajęczaka tak, aby powoli wysunąć go ze skóry. Osoba doświadczona może tą czynność wykonać również zwykłą pęsetą, jednak dla nowicjuszy polecamy ewentualnie wyłącznie specjalistyczne przyrządy. Ważne, aby cała operacja przebiegała spokojnie, jakiekolwiek nerwy czy drżenie rak mogą powodować, bowiem rozerwanie kleszcza a co za tym idzie zainfekowanie żywiciela.

Pisaliśmy już, aby unikać wszelkich „domowych” pseudometod usuwania kleszcza takich jak przypalanie go, smarowanie tłuszczem lub polewanie alkoholem. Takie postępowanie spowoduje jedynie, że kleszcz zwróci pobraną krew do organizmu żywiciela, wraz ze wszelkimi zarazkami, które sam przenosi. Nie należy również wyrywać kleszcza gdyż jedynie usunięcie go w całości zapewne bezpieczeństwo naszemu pupilowi.

Podkreślamy, że usunięcie kleszcza nie jest niczym skomplikowanym, jednak zalecamy robić to samodzielnie jedynie w przypadku, gdy zostaliśmy do tego przeszkoleni lub gdy po prostu nie mamy żadnego innego wyjścia. W przeciwnym przypadku kontakt z weterynarzem uważamy za niezbędny, aby zminimalizować ryzyko zarażenia naszego psa chorobami przenoszonymi przez kleszcze.