Jak ochronić psa przed kleszczami - część I

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zbliżające się lato to wymarzony czas na wakacyjne wojaże i spędzanie czasu na łonie natury. Zwłaszcza dla nas, właścicieli psów, wypoczynek wśród dziewiczej przyrody jest czymś idealnym, zarówno dla nas, dla naszego czworonoga jak i z punktu widzenia pielęgnowania relacji pomiędzy psem a jego panem.

W ostatnich latach populacja kleszczy na terenie Polski znacznie się zwiększyła. Ma to związek z ocieplaniem się klimatu, pajęczaki te, bowiem preferują gorący klimat tropikalny i subtropikalny, a dzięki coraz dłuższym i coraz cieplejszym latom. Najlepsze warunki bytowe dla kleszczy, a tym samym największe zagrożenie z ich strony występują w Polsce w okresie maja – czerwca, oraz jesienią, na przełomie września i października. Nie oznacza to jednak, że poza tymi miesiącami my i nasi pupile możemy czuć się bezpiecznie. Aktywność kleszczy nie jest, bowiem uzależniona od pór roku, a od temperatury i w związku z ocieplaniem się klimatu okres aktywności kleszczy może ulegać zmianie.

Kleszcza możemy z łatwością spotkać w typowych miejscach spacerów z psami, czyli na łąkach, w zaroślach oraz w lasach. Największa intensywność występowania kleszczy ma miejsce na styku roślinności niskiej i drzew, zazwyczaj na obrzeżach lasów. Nie jest jednak prawdą, że nie ruszając się z miasta nie jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Nawet w miastach pajęczaki te potrafią występować w parkach, zagajnikach oraz każdym innym terenie zielonym wystarczająco dużym, aby mógł posłużyć, jako miejsce spaceru z psem.

Najskuteczniejsza metodą ochrony przed kleszczami jest każdorazowe obejrzenie skóry naszego pupila po spacerze. W przypadku ras długowłosych nie jest to zadanie łatwe, niejednokrotnie łatwiej wyczuć kleszcza na dotyk niż wypatrzyć go wśród długiego włosia, zwłaszcza ze wczepiony w skórę kleszcz, który rozpoczął zasysanie krwi kilkukrotnie zwiększa swoje rozmiary. Niezauważone kleszcze są niezwykle niebezpieczne, ponieważ roznoszą wiele groźnych chorób zakaźnych, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy dur powrotny.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze uczulić wszystkich właścicieli psiaków, że kleszcze to zagrożenie występujące nie tylko w okresie letnim, ważna jest temperatura otoczenia a nie pora roku. W kolejnej części naszego poradnika opiszemy sposób postępowania w przypadku ukąszenia naszego pupila przez kleszcza.