Jak dbać o higienę psa po spacerze?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Nie tylko zima, ale również wiosenne, deszczowe dni stają się bolączką dla właścicieli psów w kontekście higieny ich pupili. Co zrobić, by nasz zwierzak był czysty i pachnący nie używając codziennie szamponu?

Nadal powszechny jest pogląd, że czworonogi powinno się kąpać tylko dwa razy w roku. Ile jest w tym prawdy? Odpowiedź jest bardzo prosta: niewiele. Ten mit jest powszechnie obecny od wielu lat, kiedy to jedynym środkiem do mycia i pielęgnowania psiej sierści było szare mydło. Od tego czasu sytuacja uległa znacznej poprawie - na rynku znajdują się setki kosmetyków dla zwierząt, dzięki którym nawet częste kąpiele nie działają negatywnie na stan ich skóry czy sierści.

Podczas codziennego dbania o higienę naszego psa, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie wykluczy możliwość, że zadziałamy na jego niekorzyść. Po pierwsze, należy używać kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt. Zwracajmy uwagę na to, by szampony były dopasowane do potrzeb rasy, koloru i struktury sierści. Nie używajmy starych, babcinych sposobów, które mogą spowodować uczulenia czy zmiany skórne.

Psy posiadające sierść długą są znacznie bardziej absorbujące w kontekście codziennej higieny. W przypadku osobników krótkowłosych można zmniejszyć częstotliwość kąpieli - gdy brud wyschnie, sam się wykruszy. Są jednak rasy, dla których bardzo szczególne dbanie o higienę jest nieuniknione. Mowa tu np. o yorkach i maltańczykach. W sytuacji, gdy nasz pupil jest psem wystawowym, ograniczenie kąpieli jest niemożliwe do wykonania. Jeśli nosi papiloty, kąpiel to konieczność po ich każdej zmianie.

Alternatywą dla tradycyjnej kąpieli może być tzw. suchy szampon. Ten wariant dotyczy przede wszystkich psów szorstkowłosych w okresie wystawowym. Sprawdza się również u psów stróżujących - częste mycie pozbawia psa warstwy tłuszczowej, chroniącej go przed zimnem. Jeśli nasz zwierzak mieszka na zewnątrz i nie mamy możliwości zabrać go na kilka dni do domu, wykorzystanie suchego szamponu wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Należy wetrzeć go w sierść, odczekać kilkanaście minut, a następnie dokładnie wyczesać. Wadą takiego produktu jest brak dostosowania do koloru czy rodzaju sierści.