Jak często i o jakiej porze należy karmić psa?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Każdy właściciel psa zadawał sobie to pytanie – jak dużo jedzenia dawać psu by nie spowodować u niego nadwagi, jaka pora jest najlepsza na podanie posiłku? Czy posiłki należy podawać o tych samych porach? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Częstotliwość podawania psu pokarmu zależy w dużej mierze od wieku psa i jego wielkości.
Szczenięta do 3-4 tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Kiedy szczenięta zaczynają jeść samodzielnie, powinno się je karmić dwa lub trzy razy dziennie rozdrobnionym pokarmem. Bardzo dobrze przyswajane przez szczeniaki jest mielone serce wołowe wymieszane z żółtkiem kurzego jajka. Ważne jest by przez pierwsze kilka dni pobytu szczeniaka w nowym domu nie wprowadzać radykalnych zmian żywieniowych. Należy również pamiętać o doborze ilości pożywienia w zależności od masy ciała i tempa wzrostu naszego czworonoga.

Między 9 a 12 miesiącem życia pies osiąga ostateczną wielkość i wagę, oczywiście wśród niektórych ras okres ten się wydłuża nawet do 24 miesiąca życia. Wówczas psa powinno się karmić raz dziennie. W przypadku dużych i aktywnych psów, można dzienną dawkę zwiększyć do dwóch lub trzech mniejszych porcji w ciągu dnia.

Również starsze psy powinno się karmić raz dziennie lub dzielić porcje żywności na dwie mniejsze porcje.

Wielkość porcji

Wielkość porcji, którą podajemy naszemu psu zależy przede wszystkim od trybu psiego życia. Psom kanapowym, które wyprowadzane są na krótkie spacery lub ich wybieg stanowi ogród powinno się podawać porcję dwa razy mniejszą, niż psom pracującym, uprawiającym sporty oraz tym, które chodzą na regularne, bardzo aktywne spacery.

Pora karmienia

Pora podania psu posiłku zależna jest w dużej mierze od spaceru i aktywności psa. Najlepszą porą na podanie psu posiłku jest wieczór, najlepiej już po spacerze. Pies po jedzeniu potrzebuje dłuższej chwili by odpocząć, dlatego tak ważne jest by pies otrzymał posiłek po spacerze. Aktywność fizyczna tuż po posiłku może spowodować u psa nawet skręt żołądka. Bardzo ważne jest ustalenie dla psa stałej pory karmienia. Podawanie jedzenia o różnych godzinach, może spowodować, iż pies będzie jadł szybko i łapczywie, bojąc się kiedy otrzyma następną porcję, a to z kolei może skończyć się wymiotami.

Bardzo ważne jest również by pamiętać o nie dokarmianiu psa między posiłkami. To co dla właścicieli jest dobre, dla psa niekoniecznie. Regularne dokarmianie psa resztkami ze stołu może doprowadzić do schorzeń żołądka i jelit, jak również wątroby, nerek i trzustki.