Ile wody musi wypijać Twój pies?

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Obserwacja, ile nasz pupil wypija wody każdego dnia, jest wglądem w stan jego zdrowia. Wypijanie za małej, jak i za dużej ilości wody, może być przyczyną pewnych zaburzeń. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile wody powinien przyjmować Twój podopieczny, zapraszamy do lektury artykułu.

Pies powinien wypijać dziennie od 14 do 28 ml wody na kilogram masy ciała. Co to oznacza? Zwierzakowi ważącemu 15 kg, powinno wystarczyć 420 ml. Jeśli jest ciepło, a nasz pupil miał wyjątkowo aktywny dzień, oczywistym, że potrzebuje jej dużo więcej. Ilość podawanej wody, zależy również od rodzaju pożywiania, jakim karmimy psa – sucha karma, diametralnie rożni się od gotowanego jedzenia zawartością wody. Często powinny pić szczeniaki, o czym trzeba im przypominać, w przerwach między zabawą. Kilkutygodniowy maluszek, powinien otrzymywać pół szklanki wody, co dwie godziny. Biorąc pupila na spacer, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej i miskę, aby mógł nawadniać się stopniowo, często acz w niewielkich ilościach. Takie postępowania zapobiegnie ewentualnym wzdęciom.

Obserwujmy ile nasz podopieczny wypija wody każdego dnia. Jeśli pije za mało, może się to skończyć odwodnieniem, kamieniami nerkowymi, niewydolnością poszczególnych narządów czy zapaleniem trzustki. Tymczasem, jeśli piję zbyt wiele, może mieć zapalenie pęcherza lub zaburzoną równowagę wodno-elektrolitową. W sytuacji, w której lekarz weterynarii przepisuje Waszemu pupilowi leki, należy dopytać czy zwierzak powinien pić więcej czy mniej, ze względu na kuracje – to bardzo ważne.

Jak sprawdzić czy pies jest odwodniony?

Złap skórę psa na tyłach szyi, lekko ściśnij i opuść. Jeśli jest odpowiednio nawodniona, od razu wróci na swoje miejsce, podczas gdy odwodniona będzie wracać powoli i uformuje widoczną górkę. Można to sprawdzić również przez dziąsła czworonoga. Jeśli są wilgotne i śliskie, jest w porządku. Matowe i lepkie sugerują zbyt małe spożycie wody.