Obserwacja, ile nasz pupil wypija wody dziennie, jest wglądem w stan jego zdrowia. Wypijanie za małej, jak i za dużej ilości wody, może być przyczyną pewnych zaburzeń. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile wody powinien przyjmować Twój podopieczny, zapraszamy do lektury artykułu.
Pies powinien wypijać dziennie od 14 do 28 ml wody na kilogram masy ciała. Co to oznacza? Zwierzakowi ważącemu 15 kg, powinno wystarczyć 420 ml. Jeśli jest ciepło, a nasz pupil miał wyjątkowo aktywny dzień, oczywistym, że potrzebuje jej dużo więcej. Ilość podawanej wody, zależy również od rodzaju pożywiania, jakim karmimy psa – sucha karma, diametralnie różni się zawartością wody od gotowanego lub surowego jedzenia.
Obserwujmy, ile nasz podopieczny wypija wody każdego dnia. Jeśli pije za mało, może się to skończyć odwodnieniem, kamieniami nerkowymi, niewydolnością poszczególnych narządów czy zapaleniem trzustki. Tymczasem, jeśli piję zbyt wiele, może mieć zapalenie pęcherza lub zaburzoną równowagę wodno-elektrolitową. W sytuacji, w której lekarz weterynarii przepisuje Waszemu pupilowi leki, należy dopytać czy zwierzak powinien pić więcej, czy mniej, ze względu na kuracje – to bardzo ważne.
Jeśli opiekujesz się szczeniakiem, dbaj o to, by pił niekoniecznie dużo, ale często. Podczas zabawy małe psiaki zapominają o tym, by uzupełnić braki wody w organizmie - pamiętać o tym musi właściciel. Kilkutygodniowy maluszek, powinien otrzymywać pół szklanki wody, co dwie godziny. Biorąc pupila na spacer, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej i miskę, aby mógł nawadniać się stopniowo, często, acz w niewielkich ilościach. Takie postępowania zapobiegnie ewentualnym wzdęciom.
Na ilość wody, którą powinien wypijać codziennie pies, wpływa również jego tryb życia. Jeśli jest aktywny fizycznie, potrzebuje jej znacznie więcej od leniwego, statycznego zwierzaka, który nie rusza się z legowiska. Jeśli wychodzicie na dłuższy spacer, zabierajcie ze sobą butelkę z wodą i miskę lub stworzoną do tego celu wygodną butelkę podróżną. Na rynku jest wiele mniej lub bardziej dizajnerskich opcji, dzięki którym nie trzeba nosić ze sobą całego zestawu. Dbaj o to, by pies pił regularnie - to również ma wpływ na jego zdrowie.
Nie wiesz, czy Twój pies pije tyle wody, ile powinien? Obserwuj go. Sprawdzaj na bieżąco, ile pije pies każdego dnia, podczas wysiłku fizycznego, upału, odpoczywając w domu. Regularne obserwacje pozwolą CI monitorować jego przyzwyczajenia, potrzeby i stan zdrowia. Kiedy zauważysz coś niepokojącego, poinformuj o tym lekarza weterynarii. Jeśli Twój pies na coś choruje i przyjmuje leki, koniecznie zapytaj weterynarza o to, czy powinien pić mniej lub więcej. Ta wiedza może okazać się kluczowa w ustaleniu prawidłowej ilości wody, którą codziennie powinien spożywać Twój pupil.
Złap skórę psa na tyłach szyi, lekko ściśnij i opuść. Jeśli jest odpowiednio nawodniona, od razu wróci na swoje miejsce, podczas gdy odwodniona będzie wracać powoli i uformuje widoczną górkę. Można to sprawdzić również przez dziąsła czworonoga. Jeśli są wilgotne i śliskie, jest w porządku. Matowe i lepkie sugerują zbyt małe spożycie wody.