Higiena jamy ustnej psa

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Pielęgnujemy sierść naszych psów, dbamy o to by prawidłowo je odżywiać, a tymczasem często zapominamy o sprawie równie ważnej – higienie jamy ustnej naszego pupila. Jak to robić i za pomocą jakich środków dbać o zęby naszego psa? O tym w dzisiejszym artykule.

Dbanie o higienę jamy ustnej psa jest niezwykle istotne. Niestety większość właścicieli pomija te kwestie, a tylko niewielka część pamięta o pielęgnacji uzębienie swojego czworonoga. Nierzadko dopiero podczas rutynowej kontroli u weterynarza dowiadujemy się o stanie jamy ustnej naszego psa. Luźne żeby, przekrwione opuchnięte dziąsła, nadżerki a nawet przetoki do zatok to tylko jedne z wielu dolegliwości, jakie mogą doskwierać naszemu pupilowi w wyniku naszego niedopatrzenia.

Pierwszym, niepokojącym objawem choroby psa jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej i zbyt obfite ślinienie. Warto wówczas udać się do weterynarza, który potwierdzi lub rozwieje nasze obawy. Pamiętać należy również o tym, że w trakcie odkładania się osadów i kamienia postępuje także rozwój szkodliwej flory bakteryjnej, której obecność może wywołać stan zapalny przydziąśla lub zapalenia przyzębia, które są wyjątkowo uciążliwe i bolesne dla psa.

Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, służących do dbania o higienę jamy ustnej naszych czworonogów. Niestety wielokrotnie ogólnodostępne środki okazują się niewystarczające, dlatego należy dodatkowo zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Niezwykle ważna jest odpowiednia dieta bogata w mięso, które – w trakcie żucia – skutecznie ściera osad nazębny. Świetnie nadają się do tego także gumowe zabawki czy surowe gryzaki (http://miesodlapsow.pl/kolanka-cielece-2-szt.html). Nie można oczywiście zapomnieć o szczotkowaniu – przy użyciu specjalistycznej pasty – zębów naszego psa, które powinno odbywać się dwa razy dziennie. Bardzo ważna jest także opieka weterynaryjna, w ramach której lekarz kontroluje stan zdrowia naszych czworonogów – włącznie ze stanem jego jamy ustnej.