Golden Retriever

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Golden Retriever to rasa myśliwska, ale jednocześnie rodzinna. Powstała w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Jest to krzyżówka kilku gatunków stworzona przez barona Tweedmoutha, który był zapalonym myśliwym i zoologiem.

Golden retrievery są psami spokojnymi o łagodnym charakterze. Są przy tym bardzo cierpliwe i lubią przebywać z ludźmi. Jako że pierwotnie były stworzone do polowania, potrzebują dużo aktywności fizycznej i ruchu. Lubią aportować i bawić się z dziećmi. Należy jednak pamiętać o tym, że nie są maskotką i też potrzebują czasu na odpoczynek. Goldeny źle czują się na łańcuchu, są to psy towarzyskie. Z tego względu nie nadają się do pilnowania domu przed złodziejami. Psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Chętnie powtarzają te same ćwiczenia i wykonują polecenia. Dlatego świetnie nadają się do tropienia i polowania. Bardzo dobrze odnajdą się w służbach, w ratownictwie czy jako pomocnicy osób niepełnosprawnych.

W wychowywaniu trzeba być dla nich cierpliwym i kochającym, ale jednocześnie konsekwentnym, żeby nasz pupil od początku wiedział, co może, a czego nie powinien robić. Warto mieć na uwadze, że są to wrażliwe psy i łatwo można je zniechęcić do pracy, dlatego należy okazywać im dużo czułości. Golden Retrivery są silnej budowy i ważą średnio 25-40 kg. Mają piękną, jasną sierść (złotą lub kremową) i ciemne oczy. Linieją 2 razy do roku. Zazwyczaj trwa to 1-2 tygodnie. Posiadają bardzo dużą ilość podszerstka, co może być przyczyną problemów skórnych, ponieważ taka sierść dłużej utrzymuje wilgoć i sprzyja namnażaniu się bakterii. Goldeny mają naturalne predyspozycje do nadwagi, dlatego należy dbać o odpowiednią dietę i ruch podopiecznego. Goldeny bardzo lubią wodę (nie tylko tą czystą). Uwielbiają taplać się w błocie i w bagnach – sprawia im to dużą radość.

Podsumowując, dobrze wytresowane i tak samo dobrze traktowane goldeny mogą być świetnymi towarzyszami i przyjaciółmi dla swoich właścicieli. Potrzebują dużo aktywności fizycznej – aportowania, długich spacerów – aby maksymalnie wykorzystać swoją energię. Mimo ich anielskiej cierpliwości do dzieci, lepiej nie nadużywać ich dobroci i pozwolić na chwile oddechu. Kochane przez właściciela na pewno odwdzięczą mu się tym samym.