Gdy pies nie lubi kąpieli

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Psy z reguły uwielbiają zabawy z woda i we wodzie. Czasami jednak zdarzy się osobnik który od wody wręcz ucieka. A jak wiadomo psa też należy kąpać. Co zrobić w takiej sytuacji?

Większość psów wręcz uwielbia kontakt z wodą. Są świetnymi pływakami, uwielbiają zabawy np. z wężem ogrodowym czy zraszaczem trawy. Niektóre osobniki jednak maja wręcz alergiczny stosunek do wody. Na co dzień nie stanowi to żadnego problemu, kłopoty pojawiają się dopiero gdy zachodzi konieczność wykąpania naszego czworonożnego przyjaciela. W niektórych przypadkach niechęć do kąpieli nie musi oznaczać ogólnej niechęci do wody. Niektóre psy, które doskonale bawią się woda i są świetnymi pływakami nie lubi samej czynności kąpieli. Mogą odczuwać dyskomfort z powodu ingerencji w ich ciało, lub nie lubić kontaktu ze środkami czystości, np. ze względu na ich zapach. Może się tez zdarzyć, ze nas pupil do tego stopnia uwielbia zabawy z woda, ze nie będzie w stanie spokojnie usiedzieć w jednym miejscu podczas kąpieli, przez co staje się ona dla właściciela zadaniem trudnym, żeby nie powiedzieć wręcz niewykonalnym.

Kąpanie psa, który nie lubi wody zawsze kończy się w ten sam sposób. Oznacza to nerwy właściciela, stres i panikę psa, który nadal pozostaje niewykąpany. Niektórzy właściciele zmuszają swoje psy do kąpieli, próbując na siłę umieścić je w wannie lub kapią wyrywającego się psa szarpiąc się z nim. Nie jest to rozwiązanie dobre, gdyż jedynie zwiększa stres naszego pupila, a kąpiel zaczyna kojarzyć się z karą. Można i trzeba oczywiście przyzwyczajać psa do kąpieli, np. poprzez dawanie mu w wannie jego ulubionych zabawek, jednak nie u wszystkich osobników odnosi to zamierzony skutek.

Jeżeli nasz pies sprawia problemy przy kąpieli, i w żaden sposób nie można go do tej czynności przyzwyczaić to z pomocą przychodzą suche szampony. Sama kąpiel przy użyciu suchego szamponu jest niezwykle prosta. Wcieramy proszek w sierść psa, a następnie po kilkunastu minutach dokładnie go wyczesujemy usuwając w ten sposób wszelkie zabrudzenia, zarazki oraz przykre zapachy. I pamiętajmy. Kąpiel przy użyciu suchego szamponu nie jest w żadne sposób „gorsza” ani mniej skuteczna od tradycyjnej kąpieli we wodzie. Efekt ten sam a ile stresu miej dla nas i naszego psiaka :)