Gdy pies jest lękliwy

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Niestety nie każdy pies jest od razu odważny i dojrzały. Wiele razy to my musimy pomóc naszemu zwierzęciu nabrać nieco odwagi. W dzisiejszym artykule omówimy co należy robić kiedy pies jest lękliwy.

Wielokrotnie lęk zwierzęcia przed różnymi czynnikami, nie bierze się bez powodu. Złego doświadczenia w wieku szczenięcym mogą pozostać w głowie zwierzęcia na długie lata. Dlatego szkoląc naszego psa musimy wykazać się wyjątkową troską i pamiętać, że to jaki nasz pies jest, nie musi wynikać jedynie z jego wrodzonej tchórzliwej natury.

W przeciwstawieniu się lękowi, bardzo ważne jest aby umieć stawić mu czoło. Jeśli nasz pies boi się jakichś miejsc, nie możemy celowo ich omijać. Należy z premedytacją zabierać tam psa i powoli, małymi krokami pokazywać, że jego lęk jest nie uzasadniony. Jeśli pies boi się, należy przytulić go i pogłaskać, a za każde przełamanie się (nawet najmniejsze!) odpowiednio nagradzać.

Jeśli twój pies jest lękliwy, prawdopodobnie został kiedyś skrzywdzony przez człowieka lub inne zwierzę. Dlatego na początku nie zostawiaj go samego z innymi psami, bacznie obserwuj co dzieje się w trakcie kontaktów z innymi ludźmi.

Wiele zwierząt boi się burzy. Wynika to z faktu, że psy mają dużo lepszy słuch niż ludzie i tak głośny hałas może być dla nich bardzo przerażającym i bolesnym przeżyciem. Jeśli trzymamy psa na dworze, koniecznie należy przyprowadzić go do domu w przypadku burzy. Jeśli nasz domowy pupil przejawia strach przed burzą, należy okazać mu czułość, przytulić i przykryć kocem. Podobne zachowanie pies może przejawiać w przypadku hałasu petard, odkurzacza itp.

Wiele psów przejawia strach przed określonymi przedmiotami, takimi jak obcinaczka do pazurów. W tym wypadku należy, jak w każdym innym okazać psu wyjątkową czułość i pamiętać, że lęk ten wynika zapewne z dawnych negatywnych doświadczeń. Dobrze jest pokazywać psu, że przedmioty te nie są dla niego zagrożeniem. W tym celu można pokazać psu jak sami na sobie używamy tych przedmiotów (oczywiście nie musimy tego robić naprawdę!).

Przyczyny lękliwości mogą być bardzo różne. Pies może odziedziczyć tę cechę po matce, może wynikać ona z doświadczonej przemocy u poprzedniego właściciela. Kolejną przyczyną może być nieprawidłowa socjalizacja, tj. nieodpowiednie przystosowanie psa do życia w otaczającym środowisku. Jeśli pies za młodu nie zostanie zapoznany z odpowiednio dużą ilością czynników zewnętrznych, w dorosłym życiu może przejawiać strach przed nowymi nieznanymi czynnikami.

Należy również pamiętać, że lękliwość może wynikać z choroby. Jeśli pies boi się dotyku, możliwe, że odczuwa ból w danym miejscu. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku takiego problemu skonsultować się z weterynarzem.

Każdy z nas, decydując się na zwierzę, marzy o tym, aby jego przyszły przyjaciel był idealny. Niestety psy, podobnie jak ludzie, mają swoje fobie i lęki, a my jako ich opiekunowie musimy umieć stawić im czoła.