Flyball - psi sport drużynowy

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Aktywność fizyczna jest niezbędna do tego, by nasze pupile rozwijały się prawidłowo. Na całym świecie powstają dyscypliny tworzone z myślą o psach. Należy do nich między innymi flyball.

Co to jest?

Flyball to dyscyplina oparta na kwintesencji sportu – wyścigach. Od czworonogów wymaga się szybkości, zwinności, dokładności i perfekcyjnej techniki aportu. Podczas treningów i rozgrywek doskonalona jest przede wszystkim relacja z psem oraz umiejętność pracy w zespole. To sport stworzony głównie dla czworonogów, które uwielbiają aportować. Czym zatem różni się od frisbee? Przede wszystkim - nie wymaga tyle sprawności fizycznej od właściciela. Flyball to dyscyplina uwielbiana również przez starszych opiekunów psów.

Jak narodził się flyball?

Początek tej dyscypliny to lata 70., kiedy Kalifornijczyk Herbert Wagner skonstruował wyrzutnię do piłek tenisowych dla psów. Maszyna okazała się strzałem w dziesiątkę – w Toronto powstało kilka ośrodków specjalizujących się w szkoleniu czworonogów, a w 1983r. zorganizowano po raz pierwszy oficjalne zawody.

W Polsce flyball zadebiutował dwadzieścia lat później. Od tamtej pory regularnie organizowano Mistrzostwa Polski, które zostały wstrzymane w 2007r. Imprezę reaktywowano i czworonogi rywalizują ze sobą trzy razy w roku - w rozgrywkach Spring, Summer i Fall. Największym sukcesem polskiego flyballu jest zdobycie Mistrzostwa Europy przez Unleashed Blade Runners w 2014 i 2015 roku.

Jak wyglądają zawody?

Wyścig flyballowy polega na rywalizacji dwóch psich sztafet znajdujących się na równoległych torach. Zwycięzcami są ci, którzy pokonają bezbłędnie płotki i przeszkody szybciej od rywali. W skład każdej sztafety wchodzą cztery psy oraz czterech właścicieli.

Dwa zestawy przeszkód (po jednym dla każdej ze sztafet) znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Tor składa się z boksów, chwytaczy piłek, hopek oraz elektronicznego systemu sędziowania. Odległości pomiędzy poszczególnymi przeszkodami wynikają z przeliczania stóp na metry ze względu na fakt, że większość zasad europejskiego flyballu wywodzi się z jego amerykańskiego odpowiednika.

Zawody flyballowe mają rozbudowany przebieg. Drużyny ścigają się w dywizjach, w których są pogrupowane według specjalnego klucza. Rywalizacja trwa do dwóch przegranych – zespół, który odpada jako pierwszy, zajmuje ostatnie miejsce, zaś wyścig finałowy rozgrywa się pomiędzy dwiema najszybszymi sztafetami.

Co ciekawe, kwestia rasy we flyballu jest drugorzędna. Dużo większą wagę stanowi tu indywidualne usposobienie. Psy powinny być wysokie, szczupłe, ale przede wszystkim energiczne. Jeśli lubią bawić się z właścicielem i chętnie biegają, mogą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. To doskonała okazja, by nauczyć czworonoga pracy w zespole i zdrowej rywalizacji.