Fakty i mity o żywieniu naturalnym

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Wokół żywienia psów powstał potężny przemysł szacowany na miliardy euro na całym świecie. Przemysł jak to przemysł ma za zadanie generować jak największe zyski oraz przekonać klienta, iż sposób żywienia oferowany przez producenta jest jedynym właściwym. Z tego powodu wokół żywienia naturalnego narosło wiele mitów. Producentom i dystrybutorom karm zależy na tym by właściciel uznał żywienie naturalne za trudne, mogące zaszkodzić psom, czasochłonne i niewygodne.

Najczęściej powtarzane mity na temat żywienia naturalnego to:

Mit 1. System trawienny i sposób wykorzystania pokarmu do wzrostu, naprawy , utrzymania i reprodukcji psa domowego różni się od dzikich psich przodków.

Nieprawda, gdyż w ciągu kilkunastu tysięcy lat udomowienia u psów nie wydłużył się przewód pokarmowy, nie wykształciły się przedżołądki, jak u przeżuwaczy. Psy nie różnią się znacząco pod względem fizjologii i anatomii układu pokarmowego od dzikich psowatych.

Mit 2. Każdy posiłek musi być kompletny i zbilansowany.

Fałsz. Podejście rodem z fermy zwierząt gospodarskich, gdzie opracowuje się pasze dla zwierząt tucznych by zmaksymalizować ich przyrosty. Jako ludzie też nie wyliczamy dziennych dawek swojego pożywienia co do miligrama i dziesiętnych części procenta. Dietę możemy bilansować w odniesieniu do tygodnia, miesiąca czy roku. Najważniejszym wyznacznikiem każdej diety będzie stan zwierzęcia (waga, kondycja, jakość włosa) oraz wyniki badań krwi, które polecam robić u psów bez względu na rodzaj pożywienia.

Mit 3. Psie jedzenie powinno być gotowane.

Fałsz. Gotowanie jedzenia zubaża jego skład, inaktywowane są w nim witaminy oraz inne ważne składniki (wolne aminokwasy, aminy biogenne itp.). Poza tym psowate nigdy nie posiadły umiejętności wyrobu garnków ani rozpalania ognia, więc ewolucyjnie przystosowane są do jedzenia surowej karmy.

Mit 4. Do przygotowania psiej diety potrzebna jest ogromna wiedza, dostępność do wielu produktów oraz mnóstwo czasu.

Fałsz. Nie posiadamy także wykształcenia w zakresie dietetyki ludzkiej mimo to odżywiamy się i komponujemy własne menu. Karmienie naturalne to nie lot w kosmos, przestrzeganie kilku zasad wystarczy by skomponować dietę naszego pupila. Do skomponowania psiej diety nie potrzebne są trudno dostępne składniki ani ogrom czasu. Nie musimy poświęcać czasu na gotowanie, nie mniej musimy pamiętać o rozmrożeniu produktów.

Mit 5. Psy nie powinny jeść kości.

Fałsz. Kości jeżeli są surowe, i otoczone okostną, ścięgnami, więzadłami, mięśniami nie są zagrożeniem dla psów. Tak samo kości mielone/kruszone. Ilość kosci w diecie powinna być dopasowana indywidualnie dla danego psa tak by nie wywoływały one zatwardzeń.

lek. wet. Wojciech Adamski
Przychodnia Nova