Dog niemiecki

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Według powszechnej opinii dogi niemieckie to najwięksi przedstawiciele rodziny psów. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wśród czworonogów możemy znaleźć zarówno większe jak i masywniejsze psy, jednak bez wątpienia dogi imponują swoimi rozmiarami oraz należą do największych ras psów. Ze względu na swoje ogromne rozmiary rasa ta bywa nazywana księciem psów.

Pierwotny wzorzec rasy, znacznie odbiegający od jej obecnego kształtu, ustalony został już w 1880 roku. Przodkami dogów były psy używane do polowań na dziki, w typie obecnych greyhoundów i mastifów oraz rdzennie niemiecki bullenbeisser. Na Wyspach Brytyjskich dogi nazywane są wielkimi Duńczykami, gdyż panuje tam przekonanie ze rasa ta powstała właśnie w Danii. Informacje o występowaniu dogów można znaleźć także w krajach Europu południowej. Nie ulega jednak wątpliwości ze obecny wzorzec rasy zawdzięczamy kynologii niemieckiej.  Z ciekawostek warto wspomnieć ze wielkim miłośnikiem dogów niemieckich był kanclerz Otto von Bismarck.

Rasa ta potrafi osiągać naprawdę imponujące rozmiary – psy osiągają rozmiary nawet do dziewięćdziesięciu centymetrów, suki przeciętnie o kila centymetrów mniej. Psy z łatwością przekraczają masę pięćdziesięciu kilogramów, waga suk oscyluje natomiast w okolicy czterdziestu pięciu kilogramów. Umaszczenie uznawane za prawidłowe obejmuje całą paletę kolorów – począwszy od żółtego, poprzez błękitny i merle, aż do czarnego. Merle jest to siwe umaszczenie z czarnymi plamami, jest ono jednak umaszczeniem niewystawowym. Akceptowane są również białe dogi niemieckie arlekiny oraz umaszczenia pręgowane.

Dogi niemieckie to wbrew pozorom i temu, na co może wskazywać ich wygląd – psy bardzo łagodne. Doskonale tolerują dzieci. Potrafią również dzielić dom z innymi zwierzętami domowymi – pod warunkiem, że są do ich obecności przyzwyczajane od najmłodszych lat. Dogi są nieufne jedynie wobec obcych, jednak nie jest to agresja. Najczęściej wystarczy przedstawienie psu nieznajomego przez właściciela, aby zapobiec niepotrzebnym, nerwowym sytuacjom.

Decydując się na posiadanie doga niemieckiego warto również pamiętać o rozmiarach tego psa, tak, aby być w stanie zapewnić mu rozsądne warunki bytowe zaspokajające jego potrzeby. W przeciwnym wypadku będziemy się męczyć my oraz pies.