Dlaczego przytulanie psa może źle się skończyć?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Przytulanie się do naturalny sposób okazywania sympatii i czułości wśród ludzi. Właściciele często przytulają również swoje czworonogi. Dzisiejszy tekst poświęcimy temu, czy zwierzęta czują się wtedy bezpiecznie i komfortowo.Behawioryści zwierząt i weterynarze już jakiś czas temu zwrócili na to szczególną uwagę. Według ich analiz, psy wcale nie lubią być przytulane. Robią to niechętnie i nie czują się wtedy dobrze. Mogą nawet manifestować swoje niezadowolenie, zachowując się niegrzecznie, a nawet agresywnie.

Co robi pies, gdy podczas przytulania nie czuje się komfortowo? Kiedy pies odwraca głowę, odsłaniają się jego białka oczne, chowa po sobie uszy czy sztywnieje - daje znak, że nie jest zadowolony, nie chce się przytulać i brakuje mu komfortu. Należy wówczas pamiętać na przyszłość, żeby zaniechać takich sytuacji i nie zmuszać zwierzęcia do okazywania sympatii w ten sposób. Pies nie kojarzy przytulania z przyjemnością. Dla niego jest to ograniczenie swobody, wolnej przestrzeni i brak bezpieczeństwa. Mimo że masz dobre intencje, w rzeczywistości ograniczasz jego strefę komfortu - zwierzę zaczyna się bać i próbuje poradzić sobie z tą sytuacją. Dlatego nie dziw się, kiedy zareaguje agresywnie - to jego reakcja obronna przed niebezpieczeństwem. Dlatego też dochodzi do przykrych sytuacji, kiedy pies będący oazą spokoju dokonuje próby pogryzienia np. dziecka. Kiedy dziecko chce się przytulić, piec reaguje nerwowo i dba o swój komfort. Nie jest więc agresywny ani nie zamierza zrobić dziecku krzywdy celowo - po prostu dba o swój spokój i komfort, który ktoś spróbował mu zakłócić.

Pamiętaj, aby nie obejmować psa z całej siły, nie kłaść się na nim, nie zbliżać twarzy do pyska psa. Takie na pozór niewinne zachowania mogą stać się przyczyną przykrych i tragicznych w skutkach sytuacji. Możesz przecież okazywać psu czułość w inny sposób - czworonogi uwielbiają głaskanie. Koniecznie zapoznaj dzieci z takimi zasadami i wytłumacz im, dlaczego przytulanie może nie zostać zinterpretowane przez psa tak, jakby tego chciały. W zamian za to pokażcie im, jak w inny, bezpieczny sposób mogą okazywać zwierzakom czułość i sympatię.