Dlaczego pies je karmę poza miską?

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Karmienie Twojego psiaka kojarzy Ci się z chaosem i bałaganem? Zwierzę sięga do miski, zabiera kawałek jedzenia i przenosi się z nim w kąt mieszkania, jednak wcale nie po to, by je zjeść? Dziś poruszymy temat jedzenia poza miską i jego przyczyn. Zapraszamy do lektury!

Wydawać by się mogło, że to nic takiego: jak każdego dnia podajesz swojemu psu posiłek, on postanawia przenieść się w inne miejsce. Problem pojawia się, gdy za każdym razem jest to inne miejsce, a jedzenie – zamiast do jego brzucha – trafia na dywan, za szafę czy pod stolik na kawę. Jak się okazuje, takie zachowanie ma uzasadnione podłoże i niekoniecznie jest to zabawa.

Psi instynkt

Bardzo prawdopodobne, że Twój pies zachowuje się w ten sposób, ponieważ działa u niego silny instynkt. Dzikie zwierzęta, m.in. wilki, które są przodkami psów domowych, żyją w stadach. Wspólnie polują i wspólnie spożywają posiłki, muszą dzielić się tym, co udało im się zdobyć. Każdy członek stada odrywa sobie część z upolowanej zwierzyny i odchodzi w bezpieczną odległość. Robi to dlatego, aby jego bracia nie zabrali mu jedzenia, które sobie wybrał. Unika w ten sposób kłótni, ataków i walki.

W wielu sytuacjach z życia codziennego można zauważyć, że zachowanie psów domowych jest uwarunkowane silnym instynktem. Robią to nawet wtedy, gdy są jedynym zwierzakiem w domu i nie mają żadnej konkurencji, która mogłaby odebrać mu pożywienie. Dlatego właśnie nie spożywają posiłków w miejscu do tego wyznaczonym i prosto z miski, tylko porywają jego pewną część i ciekają w inny zakątek domu.

Powód takiego zachowania może być także bardziej prozaiczny. Być może naczynie, w którym podajesz psu jedzenie, nie jest przystosowane do jego możliwości. Jeśli miska nie jest zabezpieczona gumową osłonką, podczas przesuwania może wydawać naprawdę nieprzyjemne dźwięki. Nic więc dziwnego, że pies nie ma wtedy ochoty tego słuchać.

Jeśli Twój pies zjada posiłki z dala od miski, rozpocznij od eksperymentu. Zamień ją na inne naczynie albo papierowy talerz, który na pewno nie będzie wydawał nieznośnego dźwięku. Jeśli mimo tego Twój pupil nadal będzie wynosił jedzenie do innych pomieszczeń, wprowadź kolejną zmianę. Zmień miejsce, w którym go karmisz. Być może dostaje posiłki za blisko rodziny i to właśnie w jej członkach widzi wcześniej wspomnianą konkurencję, która może zabrać mu obiad. W domu jest więcej niż jeden pies? A może posiadasz również inne zwierzęta? Karm je w innych porach, tak aby każdy dokładnie wiedział, co i kiedy należy do niego – to powinno pomóc.