Dieta eliminacyjna dla psa alergika

29-06-2022 - Autor: As-Pol

Zauważyłeś niepokojące objawy u swojego psa? Biegunka, wymioty i świąd – mogą to być oznaki alergii lub nietolerancji pokarmowej. Sprawdź, jaka karma dla psa alergika jest najlepsza i na czym polega dieta eliminacyjna. Poznaj wskazówki, dzięki którym opracujesz nowy plan żywieniowy dla swojego czworonoga.

Na czym polega dieta wykluczeniowa?

Wykrycie uczulającego składnika pożywienia nie jest proste. Niepożądanym elementem może być praktycznie wszystko. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest dieta eliminacyjna u psa. Polega na restrykcyjnym obserwowaniu, co je pupil i drobiazgowym planowaniu jego posiłku. Do innych opcji należą hipoalergiczne karmy weterynaryjne. Wielu opiekunów czworonogów decyduje się jednak na samodzielne bilansowanie diety i sprawdzenie, co uczula ulubieńca. W jaki sposób to zrobić?

Dieta eliminacyjna krok po kroku

Potrzebujesz dobrego planu. Przyda Ci się wysokiej jakości mięso dla zwierząt. Najpierw dieta będzie opierać się na jednym składniku. Następnie stopniowo dodasz do niego kolejne. Przy wprowadzaniu nowego elementu musisz uważnie obserwować reakcję psiego organizmu. Jeśli pojawi się wysypka na skórze, łzawienie oczu, biegunka lub wymioty, to oznaka alergii lub nietolerancji pokarmowej i konieczności unikania danego pożywienia. Dieta wykluczeniowa wymaga czasu, ponieważ przetestowanie różnych rodzajów mięs zajmuje kilka tygodni. Jednocześnie musisz:

  • zakazać pupilowi spożywania czegokolwiek poza serwowanym mu przez Ciebie jedzeniem,

  • w przypadku ciekawskich zwierząt, które na spacerze często biorą coś do pyszczka, zachować szczególną ostrożność lub w razie potrzeby założyć kaganiec,

  • sprzątać miski z jedzeniem od razu po zakończeniu posiłku,

  • oddzielić stanowiska żywieniowe innych zwierząt, które masz w domu, by nie podjadały sobie karmy.

Dieta eliminacyjna dla psa nie tylko pozwala wykryć przyczynę nietolerancji lub alergii, ale także jest bazą do stworzenia indywidualnie dopracowanego planu żywienia dla zwierzaka.

Jaka karma dla psa alergika?

Jakie rodzaje karmy można podawać alergikom? Polecane jest między innymi mięso z królika i kozy, wołowina, łosoś i konina. Składniki trzeba dopasować do stanu fizycznego oraz wieku czworonoga. Inaczej karmi się szczenięta, a odmiennie dorosłe psiaki. Szczególną uwagę zwróć też na wielkość porcji. Wdrożenie nowej diety nie powinno radykalnie zmieniać częstotliwości serwowania jedzenia. Warto trzymać się dawnych nawyków.

Mięso z królika i łosoś

Dobrym rozwiązaniem jest karma dla psa alergika bez kurczaka, który, mimo że jest składnikiem lekkostrawnym, może uczulać. W zastępstwie warto zdecydować się na przykład na mięso z królika, które jest źródłem wysokiej jakości białka zwierzęcego, minerałów i witamin. Surowa forma jest doskonale przyswajana przez domowe zwierzaki, których układ anatomiczny nie różni się wiele od fizjonomii dzikich przodków. Można serwować go na przykład z ryżem.

Często polecane są również surowe ryby, takie jak łosoś. Nadaje się dla wszystkich ras psów. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 oraz witaminę A, E, D, B16 i B12. Wspiera prawidłową pracę układu nerwowego i jest łatwo przyswajalny, dzięki czemu można stosować go w diecie schorowanych czworonogów z problemami z trawieniem.

Wołowina i konina

W planie posiłków może pojawić się także surowe mięso wołowe, które jest lubiane przez pupili ze względu na jego smak oraz dobrą zabawę płynącą z podgryzania kości lub wątroby wołowej. Stanowi źródło żelaza, cynku, selenu oraz pełnowartościowego białka. Alternatywą jest konina, która wyróżnia się niską zawartością tłuszczu. Kości nie wolno gotować, ponieważ obróbka termiczna zmienia ich strukturę i sprawia, że mogą stać się niebezpieczne dla układu pokarmowego zwierzaka.

Dieta eliminacyjna dla alergika

Już wiesz, na czym polega stosowanie diety wykluczeniowej. Postaw na wysokiej jakości mięso i uważnie obserwuj reakcje swojego pupila. Sprawdź, na co jest uczulony Twój pies i opracuj dla niego zbilansowany plan posiłków. Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jak dobrać odpowiedni rodzaj mięsa.