Dieta dla psa z chorą wątrobą

25-07-2022 - Autor: As-Pol

Czym karmić pieski z chorą wątrobą? Sprawdź, co możesz podawać swojemu ulubieńcowi. Wyjaśniamy, jak wygląda marskość wątroby u psa i w jaki sposób łagodzić jej objawy. Poznaj zalecenia dietetyczne dla schorowanych zwierząt, które wymagają szczególnej opieki.

Karma dla psa z chorą wątrobą

Choroby układu pokarmowego to poważna sprawa i należy słuchać wskazówek weterynarza. Uważny opiekun szybko wychwyci pierwsze oznaki problemów z wątrobą. U czworonoga pojawiają się mdłości, wymioty i biegunki. Ponadto pupil traci apetyt i coraz rzadziej zagląda do miseczki z jedzeniem. Jeśli nie zareaguje się w porę, może dojść do żółtaczki i uszkodzenia układu nerwowego. Nieleczona marskość prowadzi do śmierci. Na szczęście weterynarze proponują różne metody diagnostyki i leczenia chorób, które pozwalają na chronienie zdrowia ulubieńca. Jednym z najważniejszych elementów walki z marskością wątroby jest odpowiednia dieta.

Jak wygląda dieta wątrobowa?

Zwróć uwagę na jakość i ilość składników w diecie. Chora wątroba u psa wymaga wprowadzenia pewnych zmian w dotychczasowym żywieniu. Niektórych mięs trzeba unikać, inne można spokojnie serwować kilka razy dziennie. Jak zadbać o właściwy bilans energetyczny?

Mniejsze i częstsze posiłki

Nie możesz obciążać uszkodzonych narządów wewnętrznych pupila. Właśnie dlatego dieta dla psa z chorą wątrobą uwzględnia mniejsze porcje oraz częstsze podawanie żywności. Dzienną dawkę warto podzielić na 4-6 posiłków. Zwierzak musi mieć czas, by spokojnie zjeść i przetrawić jedzenie. Pamiętaj, że przy tego rodzaju przypadłościach często występuje brak apetytu. Regularne zapełnianie miseczki może zachęcić czworonoga do spożywania większej ilości białka i potrzebnych mu składników mineralnych. Uważaj, by Twój podopieczny nie tracił wagi ze względu na swoją chorobę i szukaj sposobów na pobudzenie jego apetytu.

Jak wyliczyć odpowiednią wielkość porcji? Możesz wykorzystać kalkulator diety BARF, który przelicza proporcje na podstawie wagi pupila. Weterynarze zalecają też uważne czytanie zaleceń producentów karmy. Na opakowaniach często można znaleźć wskazówki ułatwiające dobór odpowiednich ilości jedzenia.

Lekkostrawne składniki

Podstawową zasadą diety wątrobowej jest wybieranie lekkostrawnych składników o niskiej zawartości tłuszczu. W ten sposób powinna wyglądać również karma dla psa diabetyka. Do psiej miski warto włożyć na przykład:

  • gotowane mięso z kurczaka i królika,

  • cukinię, buraki, ziemniaki i inne warzywa,

  • białe ryby i jajka,

  • kiełki pszenicy.

Dobrym wyborem jest mielony królik bez kości, który stanowi pełnowartościowe źródło białka oraz łatwo się przyswaja. Producent zaleca gotowanie go przez 20 minut. Przed podaniem należy ostudzić pokarm do temperatury pokojowej. Ponadto można zdecydować się na mielone szyje z kurczaka, które zawierają cynk, magnez i wapń.

Praktycznym rozwiązaniem są także gotowe mixy warzywno-owocowe w formie kostki. Są gotowe do zaserwowania od razu po rozmrożeniu. Opierają się na naturalnych składnikach, takich jak marchew, pietruszka, cukinia, buraki i jabłka. Dostarczają błonnik wspierający prawidłową perystaltykę jelit.

Toksyczne elementy diety

Chore zwierzaki muszą regularnie być poddawane badaniom. Analiza krwi wskaże, czy zastosowana karma dla psa z chorą wątrobą działa w prawidłowy sposób. Jeśli występują niedobory białka i składników mineralnych, należy wprowadzić zmiany. Warto eksperymentować i sprawdzać, co smakuje czworonogowi. Ciekawe inspiracje można znaleźć na blogu poświęconym żywieniu zwierząt. Dieta wątrobowa wiąże się z wykluczeniem kilku składników. Nie podawaj swojemu pupilowi kaczki, wieprzowiny, łososia i jagnięciny. Zawierają zbyt duże ilości miedzi, z którymi nie poradzi sobie uszkodzony układ pokarmowy czworonoga. Wystrzegaj się także zbyt dużej ilości owoców.

Jedzenie dla psa z chorą wątrobą

Jeśli Twój zwierzak cierpi na marskość wątroby, kontroluj, co dajesz mu do jedzenia. Wybieraj lekkostrawne posiłki na bazie kurczaka, królika i warzyw. Pamiętaj o regularnych badaniach i wizytach u weterynarza. Szukasz odpowiedniej karmy dla diabetyka lub pupila z problemami wątrobowymi? Zgłoś się do nas. Pomożemy Ci przy zakupie odpowiedniego mięsa.