Dieta dla alergika

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Alergia pokarmowa coraz częściej dotyka naszych czworonogów. Czy można jej uniknąć? Jak załagodzić jej objawy? I wreszcie, jaką dietę stosować? O tym w dzisiejszym artykule.

Gdy nasz pupil zaczyna intensywnie się drapać zazwyczaj uznajemy, że przyczyną jego zachowania są pchły. Niestety wielu właścicieli nie wie, że świąd i zaczerwieniona skóra może być efektem czegoś znacznie poważniejszego – alergii pokarmowej.

Tak naprawdę alergia pokarmowa jest trudna do zdiagnozowania. Dopiero gdy lekarz wykluczy takie choroby jak atopowe zapalenia skóry, infekcje bakteryjną itp., można podejrzewać, że nasz pupil jest uczulony na jakiś składnik zawarty w pokarmie. Niestety jedynym sposobem na potwierdzenie diagnozy jest zastosowanie tzw. diety eliminacyjnej.

W trakcie stosowania diety eliminacyjnej ważne by właściciel nie podawał zwierzęciu żadnych przekąsek ani dodatków pokarmowych. Bowiem tylko w ten sposób jesteśmy w stanie rozpoznać, jakie produkty wywołują reakcję alergicznego u naszego psa; w przeciwnym razie wprowadzony plan żywieniowy może okazać się nieskuteczny. Wskazane jest natomiast wzbogacenie posiłków czworonoga mięsem króliczym, dziczyzną, rybami morskimi, ziemniakami i jęczmieniem. Wówczas dieta będzie nie tylko efektywna, ale i smaczna.

Typowym objawem alergii pokarmowej jest świąd, który występuję po 4-24 godzinach od zjedzeniu alergenu (głównie na łapach, żuchwie i w okolicach pachwinowych). Do tego dochodzi drapanie, wypadanie sierści, zaczerwieniona skóra a nawet zapalenie ucha zewnętrznego. W celu doraźnego załagodzenia objawów można zastosować specjalistyczną maść z witaminą B i cynkiem, łagodzącym podrażnienia. Kolejnym etapem jest wizyta u lekarza weterynarii, który może zalecić osobną kurację farmaceutyczną. Następnie wdrażamy dietę eliminacyjną, dzięki której można wykluczyć składniki potencjalnie źle wpływające na stan zdrowia naszego psa, aby móc później ich unikać.

Niestety nie da się zabezpieczyć psa przed alergią pokarmową. Najczęściej dowiadujemy się o niej, wówczas gdy pojawiają się pierwsze objawy – podobnie zresztą jak u ludzi. Przyczyną alergii najczęściej jest uszkodzenie (w wyniku choroby) lub niedostateczne rozwinięcie się bariery jelitowej odpowiedzialnej za przepływ do krwi molekuł, trafiających do tkanki limfatycznej.

Posiadanie psa bywa wymagające. Właściciel musi stale obserwować zachowanie swojego czworonoga, by nie przeoczyć czegoś, co może zaważyć na jego zdrowiu i dobrym samopoczuciu.