Dieta BARF dla psa

30-05-2022 - Autor: As-Pol

Chcesz zmienić model żywienia psa i zastanawiasz się, na jaki? Sprawdź w takim razie, na czym polega podawanie pokarmów złożonych z naturalnych, surowych składników. Co to jest dieta BARF i dla kogo? Jak się ją wprowadza i czy jest odpowiednia dla każdego czworonoga? Jaką karmę stosować? Dowiedz się więcej!

Żywienie BARF – sposób karmienia psa

Prawidłowe karmienie pupila to duża odpowiedzialność. Każdy właściciel, chce, żeby jego zwierzak był zdrowy, miał sporo energii i dobrze się rozwijał. Dlatego jednym ze sposobów układania wartościowej diety jest żywienie BARF. Co to oznacza? Jest to skrót od ang. określenia Biologically Appropriate Raw Food (pol.: biologicznie odpowiedni surowy pokarm). Mięso jest surowe, niepoddawane żadnej obróbce termicznej ani konserwacji, dzięki czemu zachowuje wszystkie swoje składniki odżywcze. Sklep internetowy Miesodlapsow.pl poleca taki sposób karmienia psa i proponuje gotowe porcje, zapewniające czworonogowi sycący i zbilansowany posiłek. Dowiedz się, na czym polega ten rodzaj żywienia. 

Co to jest dieta BARF i jakie są jej zasady?

Jest to model zakładający żywienie czworonogów w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Polega na opracowaniu jadłospisu, w którym ok. 80 procent produktów powinno być pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby i kości), a 20 procent stanowią warzywa i owoce oraz suplementy. Dieta BARF dla psa musi być jednak wprowadzana stopniowo, aby obyło się to bez sensacji żołądkowych u zwierzęcia. Specjaliści zalecają również, aby regularnie wykonywać badania krwi i kontrolować, czy pupil ma spełnione wszelkie potrzeby pokarmowe.

Ilość przygotowanej mieszanki oraz składników należy dopasować do wieku, stylu życia oraz wagi czworonoga, w czym może pomóc dietetyk weterynaryjny lub weterynarz.

 

Dieta BARFdla kogo?

Twórca tego modelu żywienia uważa, że jest on dla każdego czworonoga. Dziś jednak to, czy dany pies powinien być na diecie BARF, zależy od jego indywidualnych potrzeb. Mogą z niej korzystać także zwierzaki z alergiami – pod nadzorem lekarza weterynarii. Warunkiem w tym przypadku jest ostrożne dodawanie kolejnych składników do jadłospisu i obserwacja zwierzęcia. Ten model żywienia możesz także wprowadzić u psiaka otyłego lub chorującego na cukrzycę, bo dobrze skomponowana dieta pozbawiona jest cukru, a jedzenie jest surowe, czyli zupełnie nieprzetworzone.

Karma BARF oraz inne składniki, jakie wchodzą w ten model żywieniowy, nie są wskazane dla psów z chorymi nerkami lub wątrobą. Szczególną ostrożność musisz też zachować w przypadku starszego zwierzęcia. Biorąc pod uwagę, że jest to dieta, która zakłada dużą porcję mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, wiąże się z dostarczaniem do organizmu większej ilości obciążającego białka. Tym samym pies może otrzymać nadmiar witaminy A oraz wapnia, a to doprowadzić do zaburzenia stosunku tego pierwiastka i fosforu, co jest niebezpieczne, jeśli Twój pupil cierpi np. na schorzenia nerek.

Dlatego tak ważne jest właściwie skomponowanie diety oraz dopasowanie karmy. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z zasadami BARF w mięsie nie powinno być za dużo tłuszczu, dobrym rozwiązaniem na początek jest np. chudy kurczak. Warto postawić na jedzenie dobrej jakości jak nasze produkty, w tym m.in. surowa wołowina, a zwłaszcza uwielbiane przez psy żwacze.

Dlaczego żywienie BARF to korzystna opcja dla psów? 

Wiele osób korzysta z dostępnych na sklepowych półkach, gotowych karm dla zwierząt. Jednak układając dietę pupila warto wziąć pod uwagę, że jest to mięsożerca, więc jego jadłospis powinien obejmować możliwie najwięcej naturalnych składników odżywczych. Dlatego mięso dla psa BARF, czyli surowe części, jest odpowiednim sposobem na zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, nerwowego i krwionośnego. Poprawia wygląd sierści, chroni zęby, kości i stawy przed niedoborami witamin, a także dodaje energii.

Porcje dostępne na Miesodlapsow.pl są pozbawione wszelkiego rodzaju konserwantów, polepszaczy smaku czy barwników. To wygodna opcja dla każdego właściciela psa – od malutkich yorków, po duże rasy, jak berneński pies pasterski.  Jest to też świetny sposób żywienia dla czworonożnych alergików, bo skład w takiej karmie jest prosty i naturalny. 

Jakich składników dostarcza karma BARF? 

Niestety, również i w tym wypadku sprawa jest zależna od kilku czynników. Po pierwsze – rodzaj mięsa dla psa BARF. Może to być kurczak, wołowina, wieprzowina, a nawet ryby. Każdy typ ma inne wartości odżywcze, w różnych proporcjach. Istotna jest też zawartość podrobów, a także takich fragmentów jak kości czy chrząstki. Po drugie – suplementacja. Planując jadłospis, warto dodać do dania witaminy oraz świeże warzywa, a także jajka, uzupełniające te substancje, których brakuje w podawanym mięsie. Po trzecie – preferencje zwierzaka. Pupil może lubić niektóre smaki bardziej niż inne albo mieć alergię na konkretne składniki, wtedy posiłki muszą być dopasowane do niego. Najlepiej w trakcie żywienia psa metodą BARF (ale gotowymi suchymi i mokrymi karmami również) regularnie wykonywać badania krwi i zapewnić mu stałą kontrolę weterynarza. 

Podstawowymi składnikami dostarczanymi w tej diecie są: 

  • białko,
  • witaminy (w tym A, D i z grupy B),
  • tłuszcze (nasycone i nienasycone),
  • żelazo i wapń,
  • pozostałe mikro- i makroelementy.

Jak skomponować pełnowartościowy posiłek bazując na BARF?

Troszcząc się o zdrowie swojego psa, konieczne jest skomponowanie jadłospisu tak, żeby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników. Dlatego bardzo ważne jest nie tylko podawanie różnych rodzajów mięsa, ale też fragmentów tuszy. Przygotowując posiłki, zapewnij w nich zarówno surowe mięso mięśniowe, jak i podroby, w tym żołądki z treścią, mielone szyjki czy wątróbkę, a także dodatek w postaci niewielkiej ilości warzyw i suplementów. 

Dobrym rozwiązaniem jest zakup przygotowanych już porcji na stronie Miesodlapsow.pl, a następnie przechowywanie ich w zamrażalniku. W ten sposób zachowują świeżość, walory smakowe i składniki odżywcze. Przed podaniem wystarczy odpowiednio wcześniej rozmrozić karmę i gotowe. 

Zadbaj o swojego pupila i postaw na dietę BARF!

Wiemy, jak ważne są zdrowie i witalność Twojego psiaka, dlatego zależy nam na dostarczaniu najlepiej skomponowanych posiłków, przygotowanych z wysokiej jakości, świeżego mięsa. BARF dla psa pozwala na unikanie w diecie zbędnych składników, jak zboża czy inne wypełniacze, a skupia się na uzupełnieniu niezbędnych do rozwoju składników odżywczych pochodzących z możliwie najbardziej naturalnego sposobu żywienia. Jeśli nie wiesz, jak zacząć albo co wybrać, skontaktuj się z naszym personelem, chętnie wyjaśnimy, na czym polega ta dieta. Zapraszamy do sklepu internetowego Miesodlapsów.pl!

Zamów pełnowartościową karmę BARF dla swojego pupila!

Wiesz już, że karma BARF jest pełnowartościowym produktem i może dostarczać Twojemu psu niezbędnych składników w odpowiedniej ilości. Jeśli chcesz jeszcze poszerzyć temat diety, zapraszamy do kontaktu! Chętnie pomożemy Ci wybrać produkty odpowiednie dla pupila!