Dbamy o psie zęby

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Pies korzystający ze szczoteczki do zębów? Dziwactwo właściciela? Ależ nie – tak właśnie wygląda dbanie o zęby czworonoga.

Wielu osobom nieposiadającym psów wydaje się że zwierzęta nie muszą dbać o zęby tak jak ludzie. A tymczasem naszych pupili – tak samo jak ludzi – dotykają choroby uzębienia, powodujące ból, a nierzadko i dużo poważniejsze komplikacje.

Pies musi gryźć

Także u psów stan uzębienia w dużej mierze zależy od prawidłowej diety. Po pierwsze pies musi gryźć. Wielu właścicieli podaje psom wyłącznie mokra karmę, lub mocno rozdrobniony suchy pokarm. Niestety jest to błąd. Podczas gryzienia nasz pies w naturalny sposób oczyszcza zęby, ściera z nich kamień oraz poprawia ukrwienie dziąseł.

Co zrobić gdy jednak chcemy karmić psa mokrym, miękkim pożywieniem, np. naturalnym mięsem? Żaden problem – dostępny jest szeroki wybór twardych przekąsek dla psów. W sklepach zoologicznych sprzedawane są gryzaki czyszczące lub dentystyczne, najczęściej mają kształt zbliżony do kości. Gryzaki takie wykonane są najczęściej z twardej sprasowanej skóry lub przypominają bardzo twarde, duże kawałki suchej karmy. Jest to rozwiązanie idealne gdy chcemy zadbać o zęby psa karmionego naturalnym mięsem.

Jak szczotkować zęby czworonoga?

Szczotkowanie psich zębów jeszcze do niedawna wydawało się fanaberia i wzbudzało uśmiechy politowania. Obecnie staje się to coraz bardziej popularny sposób an czyszczenie psich zębów. W końcu skoro czyścimy swoje zęby, to dlaczego nie mielibyśmy zadbać o uzębienie naszego czworonoga, tak samo przecież narażone na kamień i infekcje?

W sklepach zoologicznych znajdziemy całą gamę szczoteczek do zębów dostosowanych do czyszczenia psiego uzębienia, oraz psiej pasty do zębów. O ile podawanie naszemu ulubieńcowi gryzaków czyszczących nie nastręcza żadnych problemów o tyle mycie zębów dla wielu psiaków jest doświadczeniem nieprzyjemnym. Dlatego ważne jest aby oswajać psa ze szczoteczką jak i samą czynnością „grzebania” w jego pysku. Nie należy stosować tych samych past którymi czyścimy swoje żeby. Głównie ze względu na smak który sprawi że szczotkowanie zębów stanie się dla naszego czworonoga niezwykle nieprzyjemnym przeżyciem. Psie pasty maja tak dobrane składniki, aby ich skład i zapach jak najbardziej odpowiadał czworonogom.

Warto zapobiegać problemom

Nie należy popadać oczywiście w przesadę i szczotkować psich zębów po każdym posiłku. Dwa, trzy razy w tygodniu w zupełności wystarczy aby utrzymać uzębienie naszego ulubieńca w dobrym stanie oraz znacząco ograniczyć odkładanie się kamienia. Kamień nazębny u psów to poważny i bolesny problem, którego usunięcie najczęściej wymaga specjalnego, nieprzyjemnego dla psa zabiegu przeprowadzanego pod narkozą. Ale to już temat na osobny artykuł, a póki co pamiętajmy że odrobina troski o zęby jeszcze żadnemu psu nie zaszkodziła.