Czy żywienie ma wpływ na zachowanie psa?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Obserwując swoje psy przekonałam się, że im bardziej są najedzone, tym mniejszą aktywność ruchową wykazują. Nic dziwnego, w końcu każdy drapieżnik po sytym posiłku, trawiąc, długo odpoczywa. Czy można jednak, odpowiednim żywieniem, wpłynąć na zachowanie i nawyki naszych czworonogów?
Jeśli nasz pies jest energiczny i trudno mu usiedzieć w miejscu, albo ma problem z zostawaniem samemu w domu, to oprócz treningu w dobrej szkole dla psów możemy wspomóc się jedzeniem. Bowiem najlepszym sposobem na rozładowanie energii są kości wołowe. Podane w surowej postaci zajmują psa na długie godziny. Nasz podopieczny przy próbie wydostania szpiku musi użyć wszystkich mięśni, z których nie skorzysta podczas jedzenia zmielonego mięsa czy suchej karmy. Dla mniejszych psów kości wołowe mogą być za duże, wystarczą wtedy ogony cielęce czy szyje indyka. Jeżeli nasz pies nie jada surowego mięsa świetną alternatywą mogą okazać zabawki typu kong czy tzw. „kula smakula”. Dodatkowo możemy również zaangażować psa w prace węchowe. Wówczas do pustego kartonu wrzucamy pogniecione strony gazet i – w postaci małych kawałków – jego ulubione przysmaki. Taka zabawa na długo zajmie waszego pupila, a każdy znaleziony kawałek jedzenia sprawi mu dużo radości.
Jak jeszcze jedzenie może wpływać na zachowanie naszego pupila? Niedawno zadzwoniła do mnie właścicielka kilkumiesięcznej maltanki. Problemem była nadaktywność i ciągłe łaknienie, pomimo tego, iż pies dostawał 3 posiłki dziennie, z czego jednym było gotowane mięso, reszta to sucha karma. Największym problemem był jednak fakt zjadania przez suczkę swoich i kocich ekskrementów. Pomimo zastosowania u niej – według zaleceń weterynarza - suplementów diety żaden z problemów nie zniknął. Pierwszą sugestią było przejście na karmienie surowym mięsem albo chociaż uzupełnienie diety nieczyszczonymi żołądkami wołowymi. Właścicielka nie miała oporów. Na następny dzień, po naszej rozmowie zaopatrzyła się w podroby i zgodnie z zaleceniem zaczęła je podawać jako posiłek podstawowy, i już po tygodniu nastąpiła znaczna poprawa - pies się uspokoił, przestał dopominać się o każdy kawałek jedzenia i ustąpił problem zjadania przez suczkę ekskrementów.
Wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych pozwoli nam manipulować zachowaniem naszego pupila - nie tylko oduczymy go złych nawyków, ale i poprawimy swoje relacje. Jak widać warto przemyśleć, co i w jakiej postaci podajemy naszym pupilom do jedzenia. Ma to bowiem niebagatelny wpływ zarówno na zdrowie psa, jak i zachowanie.

Weronika Ławrynowicz
tel. 691-079-799
facebook: Artemida Psie AdopcjeHotel dla psów Artemida