Czy Twój pies ma modzele?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Zauważyłeś u swojego psiaka niepokojące zmiany skórne na łokciach? To modzele! O tym w jaki sposób powstają i czy są groźne piszemy w dzisiejszym tekście. Dowiecie się z niego także czy istnieją rasy, u których modzele występują częściej. Zapraszamy do lektury!

Modzele to innymi słowy suche zgrubienia skóry na łokciach. Towarzyszy temu złuszczanie naskórka i zmiana jego koloru. Zdarza się, że zmiany te dotyczą nie tylko łokci, ale także okolicy stawów kolanowych. Najbardziej narażone na modzele są psy ras dużych i masywnych. To uszkodzenie mechaniczne, które powstaje w wyniku nadmiernego tarcia. Dzieje się to w trakcie leżenia, wstawania i kładzenia się psa. Czworonóg, który leży, przekłada ciężar swego ciała na łokcie. Podczas zmian pozycji dochodzi do tarcia. Nadmierny nacisk na twarde podłoże skutkuje właśnie modzelami.

Modzele znacznie szybciej powstają u dużych psów, choć u ras małych również mogą wystąpić. U średnich i miniaturowych piesków niemal się ich nie spotyka. Nie tylko wielkość i rasa psa ma znaczenie w tym, czy pies cierpi na modzele czy nie. Dużą rolę ma również rodzaj posłania, na którym leży zwierzę. Twarde podłoże sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Pierwsze zmiany są zauważalne u psów w wieku 4-5 lat. Z czasem powiększają one swoją powierzchnię i stają się co raz twardsze, zmieniają również zabarwienie. W skrajnych przypadkach są także sączące.

W jaki sposób można pomóc zwierzęciu, który cierpi na modzele? Pomoc polega na używaniu środka dezynfekującego i natłuszczaniu naskórka. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednie, miękkie legowisko dla psa. W skrajnych przypadkach, kiedy modzele są już bardzo rozwinięte i poddane leczeniu, objawy mogą się odnawiać. Dochodzi wówczas do wtórnych zakażeń, które trzeba leczyć antybiotykoterapią. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja i używanie odpowiednich środków, które sprawią, że modzele ustąpią lub ich postać przyjmie formą niewpływającą na samopoczucie psa.

Jak widać, modzele nie stanowią zagrożenia dla zdrowia psa. To zmiany skórne, dla których kluczowa jest odpowiednia, regularna pielęgnacja. Dlatego stale miej swojego czworonoga na oku - zadbaj o komfortowe legowisko i obserwuj jego zachowanie. Dzięki temu uchronisz go przed uciążliwymi modzelami.