Czy przekarmiasz swojego psa?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Przekarmianie czworonogów to powszechny problem. Wielu właścicieli karmi swoich pupili zbyt często i podaje im za duże porcje jedzenia. Długofalowe działanie w ten sposób prowadzi nie tylko do otyłości, o której pisaliśmy tutaj, ale do wielu innych groźnych chorób.

Podstawowa zasada - inaczej niż u człowieka, w przypadku psów niemożliwym jest precyzyjne obliczenie zapotrzebowania kalorycznego. Dwa psy tej samej rasy ważące tyle samo mogą potrzebować innej ilości pożywienia - zależy to od ich trybu życia: jeden może być typem kanapowca, drugi zaś uwielbia aportować.

Powszechnie panującą zasadą jest przekonanie, że pies powinien jeść dwa razy dziennie. Jeden posiłek dziennie, nawet bardzo obfity, oznacza zbyt długą przerwę do następnego. Karmienie rano i wieczorem dodatkowo przyspiesza metabolizm, co wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie naszego pupila.

Dobrym rozwiązaniem jest podawanie posiłku w mniejszej misce. Taka sama porcja w większym naczyniu zostanie pochłonięta znacznie szybciej. Posiłek wypełniający miskę po brzegi zainteresuje psa na dłużej i zrobi na nim znacznie większe wrażenie.

Sytuacje stresowe powodują problemy z trawieniem zarówno u ludzi jak i u psów. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie naszym zwierzakom odpowiednich warunków do spożywania posiłków. Co ciekawe, w przypadku psów stres ten jest wywoływany m.in. obecnością w pomieszczeniu innych psów. Dlatego, jeśli jesteś właścicielem kilku czworonogów, zadbaj o to, by każdy z nich miał komfortowe warunki do spożywania posiłków. Jest to szczególnie istotne, gdy jedno z nich ma tendencje do podkradania jedzenia pozostałym - to prowadzi do nieprzyjemnych, stresujących sytuacji, które odbijają się negatywnie na wszystkich zwierzętach.

Jeśli w wychowaniu swojego pupila stosujesz żywienie oparte na diecie BARF lub wprowadzasz jej elementy, pamiętaj o tym, że wymagane ilości zależą od wieku, metabolizmu i aktywności psa. Wówczas dorosły pies powinien dostać co najmniej 50% surowych kości. Pozostałe 50% stanowi mięso, ryby, owoce, jarzyny, wnętrzności i dodatki. W wypadku szczeniąt proporcje te się różnią: 60% surowych kości a 40% innych składników. Jeśli opiekujesz się czworonogiem, który ma problemy z uzębieniem, podawaj mu zmielone skrzydełka drobiowe.