Czego psom nie wolno jeść

09-04-2020 - Autor: As-Pol

Większość z nas traktuje swojego psa jak prawowitego członka rodziny. Często przekłada się to również na dzielenie posiłków. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wiele „ludzkich” pokarmów może poważnie zaszkodzić twojemu zwierzęciu.

Oto lista produktów, które mogą źle wpłynąć na zdrowie psa:

– Surowe jaja – pies, podobnie jak my, może zatruć się salmonellą,

– Ziemniaki – jedynie w formie puree i podawane od czasu do czasu, nie zaszkodzą. Psy bardzo ciężko trawią ziemniaki,

– Pieczywo – zdawać by się mogło, że świeże pieczywo to składnik diety, który wzbogaca ją o same pozytywne składniki w diecie każdego, również psa. Nic bardziej mylnego! Psy ciężko trawią chleb przez co pieczywo bardzo długo zalega w organizmie zwierzęcia i prowadzi do bolesnych wzdęć, zaparć i nadmiernych gazów,

– Mleko – enzym laktazy niezbędny do trawienia mleka występuje jedynie u szczeniąt. W starszym wieku psy (podobnie jak koty!) tracą zdolność trawienia mleka. Mleko, podawane psu często i w dużych ilościach, prowadzi do biegunek,

– Cebula – psie organizmy nie wytwarzają enzymu niezbędnego do jej strawienia, przez co staje się ona toksyczna dla zwierzęcia. Spożycie cebuli prowadzi do poważnego zatrucia, które może zakończyć się nawet śmiercią,

– Kości z kurczaka – po rozgryzieniu przez psa, kości kurczaka łamią się na małe ostre części, które mogą wbić się w przełyk czworonoga i poważnie uszkodzić jego żołądek,

– Szczaw i szpinak – mogą doprowadzić do kamicy nerkowej,

– Czekolada – nawet niewielka ilość czekolady może doprowadzić do śmierci psa. Temat czekolady poruszamy szerzej w naszym ostatnim wpisie: http://blogzdrowypies.pl/zywienie/psia-cukiernia.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy sposób w jaki żywimy naszego psa jest odpowiedni, powinniśmy przyjrzeć się jego odchodom. Kał w kolorze biały i sypki oznacza, że dieta jest zbyt bogata w kości, mocno brązowy może sugerować zbyt wiele mięsa. Jedynie kolor jasnobrązowy oznacza prawidłowe żywienie naszego pupila.

Co mogą jeść psy, a czego nie? Najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, co mogą jeść psy, a czego nie. Chcesz mu podać chleb albo szpinak? A może pragniesz go pochwalić za dobrze wykonaną sztuczkę kawałkiem czekolady? Śpieszymy z pomocą i wyjaśniamy, czego psy nie mogą jeść.

Najlepsze rozwiązanie stanowi pełnoporcjowa karma dla czworonoga. Jest ona odpowiednio dopasowana do potrzeb pupila, co oznacza, że charakteryzuje się kompletnym i właściwie zbilansowanym składem. Dzięki temu zwierzę może prawidłowo funkcjonować i cieszyć się dobrym zdrowiem. 

Niestety wielu właścicieli chce urozmaicić posiłki psu, podając mu część produktów, które sami spożywają np. chleb, ziemniaki, lub szpinak. Jednak może to być bardzo szkodliwe dla zwierzęcia, ponieważ psy nie mogą jeść większości artykułów spożywczych, które stanowią elementy ludzkiej diety.

Dlaczego psy nie mogą jeść chleba albo szpinaku?

Jeżeli głowisz się nad tym, czy pies może jeść chleb bądź szpinak, to prawidłowa odpowiedź brzmi – zależy. Przede wszystkim są to produkty spożywcze przeznaczone dla ludzi. Pieczywo nie jest odpowiednim posiłkiem dla pupila, ponieważ nie zawiera witamin czy innych substancji odżywczych potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania. Należy o tym zawsze pamiętać, ponieważ zarówno świeży, jak i suchy chleb to niewłaściwy posiłek, nawet jeżeli ma on stanowić tylko niewielki dodatek do codziennej diety zwierzaka. 

Z kolei, gdy mowa o szpinaku, warto wiedzieć, że jest to roślina niskokaloryczna i niezwykle bogata w magnez, fosfor, witaminę A, C oraz E. Z tego powodu może być zdrowym urozmaiceniem posiłków dla domowych towarzyszy. Jeżeli jednak nasz pupil cierpi na niestrawność, choroby trzustki, nerek lub stawów – to odpowiadając na pytanie, "czy pies może jeść szpinak", mówimy "TAK!" ale tylko w niewielkich ilościach (zbyt duże wywołują biegunkę), ugotowany na parze. Dodatkowo należy podawać mu ten produkt bez żadnych dodatków np. śmietany, przypraw.

Czego nie mogą jeść psy – lista najważniejszych produktów

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się, czego nie mogą jeść psy, zapoznaj się z poniższą listą. Do zakazanych artykułów należą:

 • cebula;
 • czosnek;
 • orzechy makadamia;
 • winogrona (wraz z rodzynkami);
 • awokado;
 • przyprawy;
 • mleko i produkty mleczne;
 • alkohol i kofeina;
 • czekolada i kakao;
 • ksylitol;
 • karma dla kotów;
 • kości;
 • pieczywo – chleb, bułki itd;

Dodatkowo warto pamiętać, że osobniki, które praktycznie cały czas jedzą tylko suchą karmę, mogą mieć problemy trawienne, gdy nagle dostaną surowe mięso, lub ryby.

Jak wiadomo kudłaci towarzysze, są znani z ogromnego apetytu. Jednak ich organizmy są zbudowane zupełnie inaczej, więc tym samym potrzebują innego rodzaju posiłków. Dlatego, jeżeli masz wątpliwość czy możesz podać swojemu pupilowi chleb, lub szpinak – poszukaj na ten temat dokładnych informacji. Natomiast, gdy nie możesz uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, porzuć ten pomysł i daj mu po prostu jego karmę. W ten sposób unikniesz problemów zdrowotnych, a przy tym uchronisz swego czworonoga przed nagłą i przypadkową śmiercią.