Czego nie podawać psu? Cz. 2.

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Czekolada, orzechy makadamia, awokado… jest mnóstwo pyszności, które my - ludzie uwielbiamy. Niestety, nie możemy podawać ich psom. Pisaliśmy już o tym tutaj. Jednak, jak się okazuje, produktów, które powinniśmy trzymać z dala od psa jest dużo więcej. Właśnie o nich dziś opowiemy.

Kolejnym przysmakiem, którego nie powinnyśmy podawać psom, jest pieczywo. Chleb biały, zalegający długo w psich żołądkach, jest przyczyną zaparć. Z kolei razowy powoduje wzdęcia, a w konsekwencji nawet skręt żołądka.

Triosiarczan sodu, który powstaje podczas trawienia cebuli, jest również toksyczny dla psów. Powoduje rozpad czerwonych krwinek i anemię.

Nie podawajmy psu także ciasta drożdżowego. Jego fermentacja w przewodzie pokarmowym prowadzi do wzdęć i problemów z jelitami. Warzywa z rodziny liliowatych: szczypiorek, czosnek czy por, podobnie jak cebula są szkodliwe.

Co ciekawe, w kontekście psów powinniśmy unikać także cynamonu, który zawiera kumarynę - jej wysokie stężenie może uszkadzać układ pokarmowy. Spożywanie cynamonu przez psy prowadzi do uszkodzeń wątroby, a nawet śmierci!

Jedna z bardzo popularnych przypraw, gałka muszkatołowa, może wyrządzić naszym psiakom ogromną krzywdę. Jej spożywanie przez psy prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego i drgawek.

Nie podawajmy psom również winogron, rodzynek, kawy, herbaty, coli, surowych ziemniaków i warzyw strączkowych. Dbajmy o dietę naszych czworonożnych przyjaciół - jak się okazuje, coś, co dla nas jest nieszkodliwe, naszym zwierzakom może wyrządzić wiele złego!