Czego nie podawać psu?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Czekolada, kawa, owoce tropikalne. Brzmi pysznie, ale nie dla psa. Każdy właściciel psa musi pamiętać, że to, co naturalne w żywieniu człowieka, dla czworonoga może okazać się trucizną. Czego więc wystrzegać się w diecie psa? O tym w dzisiejszym artykule.

Właściciele psów – nieświadomi poważnych konsekwencji – często próbują „urozmaicić” dietę swojego czworonoga dodając do jego posiłków kawę, herbatę oraz produkty zawierające guaranę (m.in. napoje energetyczne), które po spożyciu wywołują u psa zatrucie. Objawia się ono przez przyspieszoną akcję serca i oddech, nadpobudliwość, drgawki, wysoką temperaturę ciała, która w skrajnych przypadkach staje się przyczyną śmierci. W sytuacji, gdy pies zje produkty z guaraną należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.

Równie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju słodkości, ściślej stosowany w przemyśle spożywczym Ksylitol, który wchodzi w skład gumy do żucia, słodyczy czy pasty do zębów. Ksylitom uszkadza wątrobę i wywołuję zatrucie, przy którym występuje hipoglikemia objawiająca się osłabieniem, utratą przytomnością, zaburzeniami pracy serca i układu oddechowego oraz wymiocinami.

Niezwykle szkodliwa dla psa jest czekolada, ze względu na znajdującą się w niej teobrominę (składnik kakao). Organizm zwierzęcia w przeciwieństwie do ludzkiego nie jest w stanie szybko metabolizować tego składnikiem, czego skutkiem jest zatrucie. Wymioty, biegunka, drżenie mięśni, drgawki i arytmia to typowe dolegliwości występujące po spożyciu czekolady. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci psa.

W diecie psa pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się orzechy makadamia i awokado, ponieważ modą stać się przyczyną zatrucia, osłabienia, bólu stawów, a nawet nagłego zgonu.

Zdrowie psa leży w rękach właściciela, dlatego wiedza na temat prawidłowego żywienia pozwoli uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.