Co robić kiedy pies boi się strzyżenia?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Dziś mamy coś dla niemal wszystkich właścicieli czworonogów. Zdecydowana większość psów boi się kąpieli czy strzyżenia. Próby rozpoczęcia jakiegokolwiek zabiegu pielęgnacyjnego kończą się fiaskiem, psiak ucieka i kolejne podjęcie tematu kojarzy się z koszmarem? Dziś mamy dla Was kilka rad, które, mamy nadzieję, spowodują, że ani Wy ani Wasze czworonogi nie będziecie już nigdy w stanie przedzawałowym :-)

Małe i duże psy, starsze i młodsze, rasowe i kundelki - wszystkie czworonogi potrzebują odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Niestety, wielu właścicieli, ze względu na koszmarne wspomnienia na samą myśl o wizycie w salonie jednoznacznie rezygnują z całej wyprawy i zjawiają się tam tylko w ostateczności. Już sama podróż samochodem może być dla psa nerwowa. Warto wtedy otoczyć go szczególną opieką zachęcić do zabawy. Mała przekąska powinna odwrócić jego uwagę od przykrych doświadczeń, podobnie jak ulubiona zabawka. Możliwe również, że pies źle znosi podróż przez chorobę lokomocyjną. W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza weterynarii, który rozwiąże problem.

Jeśli problem nie tkwi w sposobie podróżowania, należy skupić się na wcześniejszym zapoznaniu zwierzaka z miejscem, do którego zmierzacie. Co raz więcej salonów pielęgnacyjnych dla zwierząt organizuje tzw. spotkania zapoznawcze, podczas których czworonóg może zapoznać się z pomieszczeniami, urządzeniami a przede wszystkim personelem. Pozytywne skojarzenia zaprocentują w przyszłości, podczas kolejnej wizyty w salonie.Problematyczne może również okazać się przetrzymywanie psa, ustawianie go w różnych pozycjach, dotykania we wrażliwe miejsca. Pies może przyzwyczaić się do tego podczas uprzednich ćwiczeń w domu. Dzięki temu, podczas strzyżenia czy mycia, nie będzie to dla niego nienaturalne.

Mimo trudnych przeżyć nie można zrezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych. Czysty i zadbany pies to zdrowy pies, dlatego tak ważne jest przystosowanie go do trudnych sytuacji i zapoznanie go z obcymi ludźmi, nieznanymi miejscami i sprzętami. Najważniejsza w całym tym procesie jest cierpliwość - zwierzę musi czuć się bezpiecznie i komfortowo. Przyzwyczajanie może trochę potrwać, jednak nie warto się poddawać - włożony wysiłek zaprocentuje, a strzyżenia, kąpiele i inne zabiegi pielęgnacyjne już nigdy nie będą się źle kojarzyć - ani zwierzakowi, ani właścicielowi.