Co grozi psu, kiedy pije wodę z nieznanego źródła?

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Nawet, jeśli nie planujesz wyjazdu z czworonogiem na długie wakacje, z pewnością wybierzecie się na jednodniowy wypad nad jezioro lub popołudniowy spacer nad rzeką. Twój aktywny psiak, podczas upału, będzie szukał orzeźwienia. Co grozi mu, kiedy napije się ze źródła, w którym rozwijają się groźne bakterie? Opowiemy dziś o tym ku przestrodze!

Salmonella, krętki wodne i pałeczki Escherichia colli mogą być bardzo groźne dla zdrowia czworonoga. Kilka łyków wody z zakażonego źródła może mieć dla niego przykre konsekwencje.

W Polsce występuje ponad 50 rodzajów salmonelli, a większość ludzi i zwierząt zaraża się nią poprzez wypicie wodę i żywność. Powoduje przede wszystkim gorączkę, wymioty i biegunkę, w kolejnej fazie osłabienie i odwodnienie. W ostrych przypadkach psu grozi zapalenie płuc, stawów, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Kolejnym zagrożeniem są krętki wodne, a konkretnie wywoływana przez nie choroba o nazwie leptispiroza. W przypadku psów znacznie częściej przyjmuje ona ostrą formę w postaci gorączki i braku apetytu. Podobnie jak w przypadku salmonelli, potem pojawiają sie wymioty i biegunka. Spojówki i błony śluzowe ulegają zażółceniu, Mocz przybiera brunatny kolor, a organizm ulega osłabieniu i odwodnieniu, w konsekwencji czego może dojść nawet do śpiączki. Leptispiroza może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Pałeczki Escherichia colli wywołują kolejną groźną dla czworonogów chorobę - kolibakteriozę. Szybki i ostry przebieg choroby (biegunka, odwodnienie) również może mieć skutek śmiertelny. Niektóre bakterie wywołują kampylobakteriozę, objawiającą się depresją, utratą apetytu, a także trwającą do dwóch tygodni biegunką.

Jak widać, napicie się z nieznanego źródła może mieć dla naszego psa tragiczne konsekwencje. W trosce o jego zdrowie i życie należy zadbać o zapas wody zdatnej do picia, butelkę oraz miskę i pilnować, aby nasz pupil nie próbował napić się z rzeki czy jeziora. Jeśli po powrocie z wyjazdu zauważycie choć jeden z wyżej wymienionych objawów, natychmiast skontaktujcie się z lekarzem weterynarii - w tym przypadku szybkość podjętych działań jest kluczowa aby zwierzę udało się wyleczyć.