Chow chow

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Chow chow to kolejna po shar pei rasa psów pochodząca z Chin. Podobnie jak swoim azjatyccy koledzy, również chow chow jest niezwykle charakterystyczną rasą.  Mimo że psy te są zazwyczaj klasyfikowane, jako odmiana szpiców azjatyckich, to wyróżniają się nawet na tle swoich kuzynów.

Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie – istnieją zachowane wizerunki chow chow nawet sprzed trzech tysięcy lat. W rzeczywistości rasa jest prawdopodobnie jeszcze starsza, ponieważ psy te dotarły już do Chin, jako psy bojowe wraz z tatarskimi i mongolskimi najazdami.

Psiaki osiągają wysokość w kłębie około 50cm, z niewielkimi różnicami pomiędzy psami a sukami. Prawidłowa waga waha się w granicach 25-32 kg dla psów i 20-27kg dla suk. Najbardziej znana odmiana chow chow to ta o długim umaszczeniu, jednak występuje również wersja o krótkiej sierści. Co ciekawe w Chinach obie odmiany są równie popularne. Jedyne prawidłowe umaszczenie to jednolite czarne, rude lub cynamonowe. Sporadycznie występują inne kolory sierści. Jedną z cech charakterystycznych tej rasy jest ich czarno-niebieski język.

Wbrew swojemu „pluszowemu” wyglądowi chow chow są psami pracującymi. Te obdarzone doskonałym węchem psy pracowały, jako strażnicy obozowisk wojennych, świątyń oraz pałaców. Były również wykorzystywane, jako psy pociągowe.  Przez długi czas rasa ta pozostawała nieznana poza granicami Chin, dopiero w XVIII wieku chow chow zaczął pojawiać się w Europie. Co ciekawe w Anglii pierwotnie hodowano je w ogrodach zoologicznych, jako dzikie zwierzęta z Azji. Dopiero pojawienie się tych psów na dworze królewskim spowodowało zmianę podejścia do rasy. Na początku XIX wieku pierwszy chow chow pojawił się w Stanach Zjednoczonych.

Charakter chow chow jest tak samo niepospolity jak jego wygląd. Z jednej strony są to spokojne psy, nieagresywne i zrównoważone. Z drugiej strony chow chow trudno poddają się szkoleniu, lubią dominować i manifestować swoją niezależność. Decydując się na wybór chow chow musimy pamiętać, że choć psy te są z założenia pozytywnie nastawione do wszystkich domowników to potrzebują mieć jednego pana, do którego będą szczególnie przywiązane oraz którego polecenia będą wykonywać. Nigdy nie będą jednak do końca posłuszne i podporządkowane. Są to zdecydowanie psy dla konesera a nie dla kogoś, kto po prostu chce mieć psa.