Choroby pasożytnicze – psi tasiemiec

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Pierwsze skojarzenie z psimi pasożytami - kleszcze, pchły, świerzbowce, nużeńce, wszoły, a nawet wszy! Mało kiedy myślimy o tasiemcach, glistach, włosogłówkach, tęgoryjcach i innych niebezpiecznych pasożytach wewnętrznych.
Jak rozpoznać tasiemca u psa i jak ochronić go przed zakażeniem? Czy możemy zarazić się tasiemcem psim? Czy tasiemiec psi jest dla nas niebezpieczny? Jak leczyć tasiemca? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jak uchronić psa przed tasiemcem?

Najlepiej zacząć od odpowiedniego zabezpieczenia psa przed pasożytami zewnętrznymi – wszołami i pchłami, gdyż to właśnie one są żywicielami pośrednimi, warunkującymi przekształcenie tasiemca do postaci inwazyjnej. Innymi słowy jeśli pies nie będzie miał pcheł – nie będzie mieć tasiemca, bowiem najczęstszą przyczyną zakażeń jest połknięcie (podczas gryzienia) pchły lub larwy pchły.

Czy twój pies jest narażony na zakażenie tasiemcem?

Jeśli masz dorosłego psa – to tak. Statystycznie tasiemce częściej wykrywane są w odchodach dorosłych psów, niż w przypadku szczeniaków. Jeśli mieszkasz na wsi, twój pies wychodzi wolno kiedy chce, lub gdy twój pies mieszka w ogrodzie - wówczas wzrasta prawdopodobieństwa zarażenia. Niekontrolowane psy mogą spożyć zawierające jaja tasiemca odchody lub zarazić się pchłami, mogą również mieć styczność z innym zarażonym zwierzęciem i jego odchodami (kot, lis).

Jakie są objawy zarażeniem tasiemcem?

Obserwuj odchody swojego psa – może nie brzmi to przyjemnie, ale dzięki temu najłatwiej kontrolować stan zdrowia naszego czworonoga. Jeśli pies zarażony jest tasiemcem, wówczas w kale znajdziesz człony tasiemca zawierające jaja. Obserwuj zachowanie swojego psa. Jeśli zauważysz, że pies często liże sobie odbyt, „saneczkuje” – wskazywać może to na zarażenie tasiemcem. Również apetyt twojego psa może być objawem zarażenia. Jeśli pies z dnia na dzień ma coraz większy apetyt, a mimo to wyraźnie traci na wadze i nie wygląda zdrowo (pogarsza się stan skóry i sierści, pies staje się apatyczny) – zbadaj psa pod kątem obecności tasiemca!

Czy tasiemiec jest groźny?

Pies
Tasiemczyca nie jest chorobą śmiertelną, nie jest też bardzo groźna, jednak jak każda choroba wpływa niekorzystnie na organizm naszego psa. Osłabia odporność, kondycję, co w konsekwencji może prowadzić do innych groźniejszych chorób.
Leczenie tasiemczycy jest stosunkowo proste – polega na podaniu odpowiednich leków przeciwpasożytniczych.

Człowiek
W przypadku ludzi do zarażenia psim tasiemcem dochodzi bardzo rzadko, bowiem rzadko kiedy człowiek połyka zakażoną wesz lub zjada odchody swojego zarażonego psa. Aby uchronić się przed psim tasiemcem należy dbać o higienę osobistą.