Choroba Rubartha

06-09-2023 - Autor: As-Pol

W trosce o zdrowie czworonogów przedstawimy dziś chorobę Rubartha - innymi słowy zakaźne zapalenie wątroby psów. O tym jak rozpoznawać, jak leczyć i jak jej zapobiegać dowiecie się z tekstu poniżej. Zapraszamy do lektury.

Zakaźne zapalenie wątroby to choroba wirusowa, a sam wirus jest niewrażliwy na działanie czynników zewnętrznych i w środowisku zewnętrznym potrafi przeżyć nawet kilka miesięcy! Atakuje przede wszystkim komórki śródbłonkowe nerek, śledziony, płuc i - jak sama nazwa wskazuje - wątroby.

Psy, które przeszły już chorobę mogą rozsiewać ją jeszcze 9 miesięcy po wyzdrowieniu. Źródłem zakażenia są nie tylko psy chore, ale również bezobjawowi nosiciele, którzy wydalają wirusa ze śliną, moczem i kałem. To nie jedyna możliwość zarażenia się. Może to nastąpić również drogą kropelkową.

Specjaliści rozróżniają 4 postaci choroby Rubartha ze względu na ostrość objawów:

  • postać oczna: (obrzęk rogówki, zapalenie błony naczynkowej oka)
  • postać przewlekła (przewlekłe zapalenie wątroby)
  • postać ostra (gorączka, biegunka, wymioty, bóle brzucha, powiększone węzły chłonne, kaszel, zapalenie migdałków) - trwa 5-7 dni
  • postać nadostra (nagła śmierć zwierzęcia) - występuje głównie u młodych, nieszczepionych psów

Choroba Rubartha może dotknąć każdego młodego psa, który nie został wcześniej zaszczepiony przeciwko wirusowi zapalenia wątroby. Twój szczeniak gorączkuje i cierpi na zaburzenia jelitowe? Koniecznie skontaktuj się specjalistą, który wykona testy diagnozujące.

Proces leczenia choroby Rubartha sprowadza się przede wszystkim do łagodzenia występujących objawów. Ważne jest zapobieganie wtórnym infekcjom i regeneracja narządów, które wskutek choroby zostały zarażone. Lekarze podają wówczas antybiotyki, a także leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne. Kluczowe jest także odpowiednie nawadnianie wyczerpanego chorobą psa.

Co ważne, możesz uchronić swojego pieska przed zakaźnym zapaleniem wątroby. Wystarczy, że będziesz przeprowadzać regularne szczepienia ochronne. Szczenię jest szczepione po raz pierwszy w 6-10 tygodniu życia, kolejne 3 tygodnie później. Dzięki temu nie będziesz martwić się o to, czy Twoj pupil jest narażony na zachorowanie na chorobę Rubartha!

Zaszczepiłeś swoje szczenię na wirusowe zapalenie wątroby a ono jest osowiałe i odmawia pokarmów? Pamiętaj, że przez kilka pierwszych dni po szczepieniu zwierzę może czuć się niepewnie. Jednak jeśli sytuacja ta trwa niepokojąco długo, koniecznie zabierz je do weterynarza. Istnieje możliwość, że to reakcja alergiczna.