Chart rosyjski

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Charty rosyjskie, zwane także borzojami to jedni z ciekawszych przedstawicieli tej grupy psów. Z jednej strony borzoje są smukłe i mają delikatną budowę jak na przedstawicieli chartów przystało, z drugiej strony charakteryzują się znacznie dłuższą i gęstsza szatą niż zazwyczaj spodziewamy się zobaczyć u charta. Przyjrzyjmy się bliżej tym jedynym w swoim rodzaju psom.

Rasa ta została wyhodowana w Rosji z połączenia chartów krymskich i górskich z innymi, nieznanymi przodkami charta rosyjskiego. Psy te przybyły na tereny dzisiejszej Rosji najprawdopodobniej z terenów Środkowego Wschodu wraz z migracją plemion tatarskich. Początek regularnej hodowli borzojów datuje się na przełom XIV i XV wieku. Rasa została zaadoptowana przez rosyjską arystokrację, jako doskonały pies do polowań wilki, lisy, zające i jelenie. Obecnie w Rosji są to również popularne psy do towarzystwa. Również w Polsce borzoje są popularną rasą.

Psy te imponują swoimi rozmiarami, wielkość dochodzi do osiemdziesięciu pięciu centymetrów w przypadku psów oraz do siedemdziesięciu pięciu w przypadku suk. Przy tak dużym wzroście chart rosyjski prawidłowo waży od 35 do 48 kg. Dzięki swojej delikatnej budowie borzoje mimo znacznego wzrostu nie stwarzają wrażenia psów masywnych, a wręcz przeciwnie, wydaja się być mniejsze niż wynikałoby to z cyferek. Borzoje imponują szlachetnym wyglądem. Psy maja długie, wyciągnięte głowy z ciemnymi oczami w kształcie migdałów oraz wygięty grzbiet. Przeciętnie dożywają około dwunastu lat.

Dominuje ubarwienie jasne, jednak ciemne brązowe i czarne plamy nie są niedozwolone. Pożądane są odcienie bieli, złota, szarości i czerwieni. Prawidłowe umaszczenia to jednolite, płaszczowe lub pręgowane. Szczególnie pięknie borzoje prezentują się w umaszczeniu białym z czerwono czarnym płaszczem. Jedynie nieakceptowane umaszczenia to czekoladowe i niebieskie.

Borzoje to psy mające bardzo dobry kontakt ze swoim właścicielem, jednak wysoce nieufne wobec obcych. Na co dzień borzoje są łagodnymi i spokojnymi psami, idealnie nadającymi się również do zamieszkiwania razem z dziećmi. Psy te są niezwykle wrażliwe, wymagają łagodnego i spokojnego traktowania.

Jak każde charty, także borzoje wymagają odpowiedniego wybiegu i codziennej dawki ruchu. Nie są to wiec psy dla każdego, zdecydowanie nie do mieszkań w blokach, jednak i tak pod względem wymagań są dużo mniej kapryśne do innych chartowatych.