Buty dla psów - tak czy nie? [INFOGRAFIKA]

06-09-2023 - Autor: As-Pol
Buty dla psów są wciąż dość kontrowersyjnym tematem. Kupić czy nie kupić tego elementu psiej garderoby? – wiele osób zadaje sobie to pytanie, szczególnie jesienią i zimą. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ warunki panujące podczas tych dwóch pór roku skłaniają do refleksji na temat właściwej ochrony pupila. Przywołajmy kilka argumentów przemawiających za tym, że psie buty mogą pełnić ważne funkcje.

Zalety obuwia dla psów

Argument nr 1: Obuwie dla psów jest jak najbardziej wskazane, gdy jesteśmy właścicielami psów miniaturek lub tych o krótkiej sierści, bowiem to one w największym stopniu narażone są na zmarznięcie. Dla wymienionych grup czworonogów mróz jest najbardziej dokuczliwy. Zakup specjalnych butów, a także ubranka okrywającego ciało, pozwoli również na przedłużenie czasu spaceru i poprawi psi komfort. Argument nr 2: Dobrze dobrane obuwie pozwala także na zabezpieczenie psich łap przed solą drogową (solanką). Sypana w miastach zawiera substancje chemiczne, które wysuszają i powodują pękanie opuszków psich łap, a przez to tworzenie trudno gojących się ran. Argument nr 3: Śnieg zalegający między palcami również skłania do zaopatrzenia się w buty dla psów. Zimą śnieg lub nawet kulki lodu dostają się pomiędzy psie palce, co przy dłuższych spacerach powoduje głębokie, krwawiące rany. W celu ochrony tej części ciała można spróbować posmarować łapy lanoliną lub wazeliną – wtedy zmniejszymy ryzyko otarć. Niestety istnieje wysokie ryzyko zlizania nałożonej warstwy ochronnej przez naszego pupila. Argument nr 4: Zaletą nie do przecenienia jest także wygoda opiekuna zwierzęcia – po ściągnięciu butów problem brudnych łap przestaje istnieć. Argument nr 5: Inwestycja w dobre buty na pewno zwróci się w przypadku, kiedy biegamy z psami w zaprzęgu czy spędzamy z nimi czas na wspólnym trekkingu. Zakup obuwia jest wtedy szczególnie ważny, gdyż psy biegające po różnej nawierzchni, kładą duży nacisk na łapy, a przez co kończyny są narażone dodatkowo na uszkodzenia. Argument nr 6: Buty dla psów ochronią łapy również przed zadrapaniami i niespodziewanym przecięciem skóry. Ponadto, kiedy czworonóg ma już chorą łapę, wystarczy kupić jedną sztukę (jeśli producent oferuje taką możliwość) i zabezpieczyć w ten sposób nie do końca sprawną kończynę. Pies w butach, zalety obuwia dla psów, infografika.

Buty dla psów – uwagi ogólne

Oczywiście początkowo chodzenie w butach może sprawiać psu pewne trudności, ponieważ nie jest to dla niego naturalna sytuacja. Jednak po kilku spacerach pupil powinien się już do tego przyzwyczaić. Niezwykle istotne jest to, aby kupić jak najwygodniejsze obuwie. Obecnie firmy oferują różne fasony i rozmiary odpowiednie dla każdej rasy – w większości przypadków, aby dobrać właściwy, wystarczy odrysować i zmierzyć odcisk łapy. Wybór jest niezwykle szeroki: od butów wykonanych z neoprenu (trwałej pianki) z antypoślizgową podeszwą i zapinanych na rzep (często także wzbogaconych elementem odblaskowym) aż do butów z podwyższoną cholewką dla psów spędzających dużo czasu w śnieżnych zaspach.