Angażujące zabawy z psem

06-09-2023 - Autor: As-Pol

W naszym dziale Zabawa regularnie zachęcamy Was do aktywnego spędzania czasu z czworonogiem, bo… ruch to zdrowie! Pisaliśmy już o dogtrekkingu, bikejoringu czy flyballu. Jeśli nie czytaliście jeszcze na ten temat, serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z tymi sportami kynologicznymi. Tymczasem… opowiemy co nieco o angażujących zabawach z psem, bowiem należy zadbać nie tylko o jego ruch, ale również rozwój intelektualny.

Wydawać by się mogło, że danie się psu wybiegać wystarczy aby czuł się dobrze i był zdrowy. Jednak nie tylko kondycja fizyczna powinna interesować właściciela czworonoga. Ważne jest również zapewnianie mu spokojniejszych zajęć. Przodkowie psów domowych wcale nie spędzają całych dni na gonitwie zwierzyny jak to się powszechnie utarło. Przede wszystkim śpią, jedzą i poznają teren, na którym się znajdują. Ściganie ofiary, która ma się stać obiadem, jest zajęciem trudnym, czasochłonnym i męczącym. Adrenalina powoduje, że jego serce bije szybciej, przestaje myśleć a zaczyna działać. Nie ma w tym  nic złego, o ile trwa to tylko kilka chwil, a nie cały dzień. Po polowaniu przychodzi czas na posiłek i regenerację, a wszystkie procesy zachodzące w organizmie wracają do normy.

Nie należy zatem nagminnie prowokować psa do ogromnego wysiłku i tworzyć mu stresowych sytuacji. Oprócz biegania za piłeczką czy aportowania konieczne jest zadbanie o spokojniejsze spędzanie czasu. Kluczowe wydaje się być zachowanie umiaru. Twój pies po powrocie z wyczerpującego spaceru nadal jest pobudzony? Zwierzę może reagować w ten sposób, gdy w jego codziennym życiu za dużo jest wysiłku fizycznego. Może się to odbić na jego zdrowiu psychicznym i fizycznym, dlatego wykaż się inwencją twórczą i wymyśl zabawy, które nie będą tak wyczerpujące.

Najlepsza zabawa to taka, która angażuje i ciało, i umysł. Bardzo skuteczne są różnego rodzaju łamigłówki. Ucz go komend i nowych sztuczek, a czynione postępy będą cieszyły Was oboje. Pomocne będą gadżety i różnego rodzaju zabawki. Nie potrzebujesz ich wiele, w zupełności wystarczą dwie czy trzy. Psy uwielbiają ciągnąć i szarpać, więc doskonale sprawdzi się sznur. Zabawka jest też motywatorem - nagradzając psa za dobre zachowanie i posłuszeństwo możesz ją wykorzystać.

Bardzo ważne jest dbanie o kontakty z innymi przedstawicielami gatunku. Dlatego nie izoluj swojego psa od innych pobratymców. Właściwe dobranie rodzaju zabawy do usposobienia psa, jego kondycji fizycznej i umysłowej naprawdę bardzo go rozwija. Zabawa rozładowuje napięcie, redukuje stres, pozwala wyładować emocje i pomaga utrzymać formę.