Alergiczne pchle zapalenie skóry

06-09-2023 - Autor: As-Pol

Świąd, zaczerwienienia na skórze, irytacja i osłabienie. Nawet czyste, zadbane psy mogą doświadczać uciążliwości związanych z alergicznym pchlim zapaleniem skóry. Co zrobić w przypadku wystąpienia tej dolegliwości?

Z alergicznym pchlim zapaleniem skóry (w skrócie: APZS) zmagają się psy uczulone na alergen zawarty w pchlej ślinie. APZS jest jednym z najczęstszych dermatologicznych przypadłości, z którymi borykają się nasi czworonożni przyjaciele. Wbrew pozorom, problem ten dotyka nie tylko psów zaniedbanych – nie każdy pies, który ma pchły jest narażony na APZS. Zdarza się, że psy z całymi tumanami pasożytów nie będą odczuwać tak dużego dyskomfortu, jak psy, które przypadkowo zetkną się z pchlim jadem. Wrażliwe na wspomniany alergen psy zazwyczaj reagują intensywnym drapaniem, które doprowadza do powstawania ropiejących ran. Szybka interwencja ustrzeże przed tymi nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Jak rozpoznać alergiczne pchle zapalenie skóry?

By upewnić się, że pies zmaga się z APZS trzeba oczywiście znaleźć pchle ślady. Jeśli pies ociera się o różne przedmioty oraz samodzielnie drapie się w różnych miejscach możemy zacząć podejrzewać, że jego skórę zainfekowały pchle pasożyty. W takiej sytuacji należy przeprowadzić mały tekst. Do jego wykonania potrzebny będzie delikatnie zmoczony papierowy ręcznik i… odrobina cierpliwości. Cała sztuczka polega na dokładnych oględzinach psiej sierści. Małe czarne plamki nie muszą być świadectwem obecności pcheł, mogą wynikać po prostu z zabrudzenia sierści. Z tego powodu warto owe plamki rozprowadzić na papierowym ręczniku. Jeśli będą zostawiać brunatne ślady, to wówczas możemy być pewni, że nas pies ma w swej sierści niechcianych towarzyszy – wspomniane plamki świadczą o obecności pchlego kału, który tak naprawdę jest przetrawioną krwią naszego psa, czyli pchlą pożywką. Zdarzają się także sytuacje, w których oględziny psa nie skutkują odkrywaniem tego typu oznak. Jeśli pies jest uczulony, wystarczy nawet niewinne ugryzienie jednej pchły, która przypadkowo znajdzie się na skórze psa. W takiej sytuacji konieczna stanie się wizyta u lekarza, który określi, czy pies rzeczywiście zmaga się z alergicznym pchlim zapaleniem skóry, czy może cierpi na inny rodzaj dermatologicznych schorzeń.

Jak pomóc swojemu przyjacielowi?

Leczenie psów cierpiących na APZS polega oczywiście na zniwelowaniu przyczyny, czyli pozbyciu się pasożytów. W tym celu należy zaaplikować odpowiednie środki, dostępne w przychodniach weterynaryjnych oraz w sklepach dedykowanych właścicielom psów. Do wyboru mamy preparaty spot on, spraye, specjalne obroże oraz szampony. Ważne, by stosować się do wskazówek producenta oraz powtarzać aplikację regularnie, aż do całkowitego zwalczenia pasożytów. Pamiętajmy także o tym, by dokładnie „wysprzątać” najbliższe środowisko psa, przede wszystkim jego legowisko, ale także wszystkie pomieszczenia, w których pies przebywa. Pozbycie się pcheł jest konieczne, jednakże nie zawsze całkowicie niweluje problem. Zdarza się, że wrażliwe psy wyjątkowo intensywnie reagują na wprowadzony do ich organizmu alergen i usunięcie pcheł staje się niewystarczające. W takiej sytuacji konieczne będzie odczulenie. Decyzję tę wydaje lekarz weterynarii i na jej podstawie pies dostaje sterydowe środki przeciwzapalne.